Loading...
Projekty domów

Tanie domy będziemy kupować w marketach?

Według niektórych znawców tematu, nieruchomości prefabrykowane stanowią jeden z niewielu sposobów, aby szybko stać się posiadaczem własnego, relatywnie taniego lokum.

Tego rodzaju domy-kontenery na masową skalę powstają już między innymi w Stanach Zjednoczonych. Tam jednak, zwłaszcza na południu kraju, są bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne niż w Polsce. Ponadto Amerykanie nie mogą narzekać na brak względnie tanich działek pod zabudowę, zlokalizowanych w pobliżu aglomeracji. Wydaje się również że nie ogranicza ich w takim stopniu jak nas biurokracja. Za oceanem dużo wyższa jest również mobilność zawodowa – a co za tym idzie – łatwiej się przeprowadzić w optymalne miejsce.

dom z prefabrykatów

Nad Wisłą również działają firmy, oferujące rozwiązania, które wcześniej służyły głównie celom przemysłowym. Jednak na zdecydowanie mniejszą skalę, niż we wspomnianym wyżej przypadku. Potencjalni nabywcy z Polski skażeni są poza tym w dużej mierze swego rodzaju przymusem społecznym, określającym tradycyjne standardy, dotyczące głównie zewnętrznego wyglądu budynku. Większości z nas nie stać również na opłatę za newralgiczny składnik kosztu całkowitego w postaci gruntu. W każdym razie cena domów prefabrykowanych i tak jest zachęcająca – w niektórych przypadkach nie przekracza 1000 zł/m2.

Podstawą budynku jest z reguły stalowy szkielet, obłożony blokami styropianu. Najczęściej ma kształt prostokąta, ale bardziej wydajne są kopuły. Gotowe konstrukcje można zamówić np. w niektórych składach budowlanych. Całkowita cena takiego domu o powierzchni 50 m2, wraz z instalacjami, a więc gotowego do wykończenia, wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Optymiści sądzą, że wszelkie nakłady przed wprowadzeniem się, nieznacznie przekroczą 100 tysięcy złotych. Cena zależy jednak między innymi od lokalizacji. W czasach kryzysu to rozwiązanie obiecujące, ale na razie jeszcze mało sprawdzone, zwłaszcza w chłodnym klimacie. Dało się to zauważyć w przypadku powodzian, walczących w kontenerach z wilgocią. Nawet wśród fachowców da się jednak słyszeć głosy, że już za kilka lat tego rodzaju nieruchomości staną się standardem, a kompleksowy projekt będziemy mogli zamówić u oferenta podczas zakupów w centrum handlowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.