Loading...
Aranżacje wnętrz

Wystrój w stylu orientalnym

Styl orientalny pochodzi z Azji. Wykorzystując go w Europie,   czerpiemy  swoje inspiracje z kultur takich krajów jak: Chiny, Japonia, Tajlandia, Indie. Jak widać określenie „styl orientalny” jest wieloznaczne, a zupełnie dowolne łączenie ze sobą stylów np. japońskiego z chińskim- może dać nieco chaotyczny końcowy efekt.

Najbardziej oszczędny jest styl japoński, gdzie panuje porządek. Łączy się on z filozofią zen, dążąca do stworzenia i poczucia pełnej harmonii. Same meble są tutaj niskie, ponieważ siedzimy na podłodze. Nieodłączne są parawany i lekkie przesuwane drzwi. Meble drewniane, oparte na barwach brązowych, spokojne. Inne kolory w wystroju japońskim to czerwień, biel, czerń i beże. Kolorystyka i prostota mają tutaj sprzyjać atmosferze wyciszenia myśli.

japan

Najczęściej wystrój orientalny kojarzymy ze stylem chińskim, który oparty jest na wytycznych feng shui. Jest on najbardziej bogaty i barwny. Na podłogach kładziemy miękkie i wzorzyste dywany. Meble pomalowanie w kolorowe wzory i bogato zdobione oraz lakierowane. W stylu chińskim znajdziemy dużo więcej kolorów niż w japońskim i będą one jaskrawe, nasycone, najczęściej stosowane są: pomarańczowy, złoty, czerwony oraz różowy.

Nieodłącznym dodatkiem wystroju w stylu chińskim są różne figurki, które przynoszą szczęście, np. smoki, czy żaby oraz chińska porcelana. Bardzo dużym powodzeniem cieszą małe domowe fontanny, gdzie poruszająca się woda symbolicznie oznacza dostatek.

chiny

Najbardziej baśniowy jest styl indyjski. Chyba najbardziej dowolny, nie jest oparty na żadnej filozofii. Wnętrze ma być kolorowe i radosne. Charakterystyczne są jaskrawe i intensywne kolory, które mogą nas niekiedy przyprawiać o zawrót głowy. Meble wykonane są z ciemnego drewna egzotycznego (palisander) i bogato (najczęściej ręcznie) zdobione.  Zasłony, poduszki, obrusy są najczęściej z błyszczącego materiału, bogato zdobione, wyszywane.

indie

Możemy urządzić całe mieszkanie w stylu orientalnym, ale równie dobrze wystarczy umiejętnie i starannie dobrać dodatki, aby wnętrze nabrało egzotycznego charakteru.

Idealnym dopełnieniem wystroju w stylu orientalnym będą rośliny bonsai w odpowiednich ozdobnych doniczkach. Wprawdzie pielęgnacja takich drzewek nie jest łatwa, jednak warto spróbować. Jeśli preferujemy kwitnące kwiaty to możemy również postawić barwne orchidee (storczyki), które idealnie harmonizują z orientalnym wnętrzem.

bonsai

Ważnym elementem wystroju orientalnego są lampy zarówno te wieszane na sufitach, jak i boczne, czy ustawione na stolikach. Mogą one być zdobione wzorami, często są ażurowe, wykonane z papieru, kamienia, czy drewna. Emanują  subtelnym, często kolorowym  światłem, co wzmacnia orientalny nastrój w pomieszczeniu. Wspólną cechą stylu orientalnego są również rolety, czy maty bambusowe.

lamipion

Wystrój orientalny wprowadza nas w inny świat, często krainę z baśni, snów i marzeń, do których możemy przenosić się każdego dnia i każdej nocy. Jeśli byliśmy kiedyś w Azji to wystrój orientalny będzie dla nas powrotem do wspomnień, dzięki którym ponownie poczujemy egzotyczny smak wakacji. Styl orientalny jest również oryginalny, sprawi, że nasze wnętrze  wyróżni się, a my sami poczujemy się wyjątkowo we własnym mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.