Loading...
Porady

Jak prać firanki?

czyste i wyprane firanki

Firanki szybko wchłaniają kurz, dym i stają się szare. Jednak jedynie śnieżnobiałe firanki są ozdobą każdego wnętrza. Dlatego warto zadbać o piękny kolor i czystość firanek. Mamy dla was kilka prostych sposobów, dzięki którym każde firanki zachowają swój kolor i będą się pięknie prezentować w każdym wnętrzu.

  • Firanki należy starannie złożyć (najlepiej w kostkę). Dzięki temu nie poplączą się w praniu.
  • Jeżeli były niedawno prane- można od razu włożyć je do pralki. Jeśli firanki są przykurzone, to przed praniem w pralce, namocz je w letniej wodzie z proszkiem.
    Woda nie może być zbyt gorąca, ponieważ firanki się zniszczą. Najlepiej jeśli ma temperaturę 30-40 stopni C.
    Jeżeli chcesz wybielić firanki, to namocz je w roztworze letniej wody z paczką proszku do pieczenia i proszkiem do prania białych rzeczy. Dopiero po wypłukaniu- wypierz je w pralce.
  • Firanki nie przepadają za wirowaniem, dlatego jeśli chcesz zachować ich ładny fason, postaraj się unikać wirowania.

firanki1

  • Jeśli firanki pobudziły się tłuszczem to wypierz je z dodatkiem płynu do naczyń. Im wcześniej je wypierzesz, tym łatwiej tłuste plamy znikną. Zaschnięte plamy od tłuszczu są już dużo trudniejsze do usunięcia. Jeśli plama od tłuszczu jest „świeża” to warto ją posypać mąką, która wchłonie tłuszcz.
  • Podczas prania firanek ze sztucznych materiałów (nylon) do ostatniego płukania dodaj garść soli, albo octu (pół szklanki na 5 litrów wody), dzięki czemu firanki będą sztywne i będą lepiej się prezentować w oknach.
  • Firanek zazwyczaj nie potrzeba prasować. Jednak wieszaj je gdy są jeszcze wilgotne, dzięki temu lepiej ułożą się w oknie, nie będą miały nieładnych zagnieceń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.