Loading...
Porady

Schody z drewna. Gotowe czy na zamówienie?

schody drewniane

Budując dom piętrowy z pewnością musimy zaplanować również budowę schodów. Idealne są schody drewniane, które oprócz funkcji typowo użytkowej, są bez wątpienia dekoracją każdego wnętrza mieszkalnego.

Zaczynamy od wyboru miejsca nas schody. Przeważnie znajdują się one w salonie albo głównym korytarzu. Zamontowane w takim miejscu schody stanowią jedną z głównych dekoracji, która szczególnie rzuca się w oczy. Dlatego warto starannie wybrać schody, poza tym wysokiej jakości schody drewniane służą wiele lat. Możemy wymienić meble, płytki, tapety, ale schodów raczej się nie zmienia. Jak zatem wybrać schody do domu?

Schody drewniane wykonane są najczęściej z drewna pochodzącego z drzew liściastych, czyli klonu, brzozy, jesionu, wiśni, dębu, buku, orzecha oraz różnych gatunków egzotycznych. Drewno z którego wykonuje się schody powinno być wysokiej jakości, odpowiednio wysuszone, bez żadnych wad.

schody1

Schody drewniane możemy podzielić na: drabiniaste (ażurowe), policzkowe (złożone z dwóch belek, stopnic i podstopnic) i kręte (stosowane na mniejszych powierzchniach).

Schody gotowe czy na zamówienie?

Najlepiej będą się prezentować schody wykonane na zamówienie u stolarza. Jednak trzeba się liczyć z tym, że będą o wiele droższe niż gotowe schody. Natomiast gotowe schody drewniane najlepiej zakupić bezpośrednio u producenta, ewentualnie w marketach budowlanych. Złożone są z modułów przeznaczonych do samodzielnego montowania. Konstrukcję przytwierdza się śrubami rozporowymi do podłogi i stropu, albo bezpośrednio do ścian. Do konstrukcji schodów montuje się stopnie i balustrady. Zaletą gotowych schodów jest nie tylko niższa cena, ale również szybkość z jaką możemy je zamontować.
Zamawiając gotowe schody u producenta możemy liczyć na zaprojektowanie ich w oparciu o nowoczesne techniki komputerowe. Producenci uwzględniają również indywidualne wymagania i preferencje klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.