Loading...
Ogród

Markizy tarasowe i balkonowe

markiza tarasowa

Markizy tarasowe to rodzaj osłon okiennych, które służą do ochrony przed słońcem i innymi warunkami atmosferycznymi oraz do zapewnienia prywatności na tarasie lub balkonie. Markizy tarasowe są zazwyczaj montowane na zewnątrz budynku i składają się z ramienia z napędem, które unosi i opuszcza markizę, oraz z tkaniny, która jest rozłożona nad tarasem lub balkonem.

Istnieje wiele różnych rodzajów markiz tarasowych, które różnią się między innymi sposobem montażu, rodzajem tkaniny, kształtem i wielkością. Oto kilka przykładów:

  • Markizy wolnowiszące: Są one montowane na ścianie lub suficie i są podtrzymywane przez ramiona z napędem, które pozwalają na ich unoszenie i opuszczanie. Tkanina jest rozwijana z rolki zamontowanej na górnej części markizy.
  • Markizy przyścienne: Są one montowane bezpośrednio do ściany i nie posiadają ramion z napędem. Tkanina jest rozwijana z rolki zamontowanej na górnej części markizy i opuszczana do poziomu tarasu lub balkonu za pomocą specjalnego mechanizmu.
  • Markizy balkonowe: Są one specjalnie zaprojektowane do montażu na balkonach i posiadają kompaktowe rozmiary, aby zajmowały jak najmniej miejsca.
  • Markizy namiotowe: Są one podobne do markiz wolnowiszących, ale posiadają dodatkową ramę, która tworzy namiot nad tarasem lub balkonem. Są one często wybierane jako alternatywa dla tradycyjnych namiotów ogrodowych.

Generalnie markiza składa się ze stalowej belki nośnej oraz wysuwanej tkaniny rozłożonej na ramionach. Różnią się między sobą wielkością co wpływa na wzór i wygląd całej konstrukcji.

Większość markiz przeznaczonych na mniejsze powierzchnie posiada lekką konstrukcję, a ramiona wykonane są ze specjalnego stopu aluminium.
Markizy przeznaczone na większe powierzchnie posiadają stabilniejszą konstrukcję. Prawie zawsze mamy możliwość zmniejszyć zasięg czy zwiększyć szerokość markizy.

markizy2

Zazwyczaj markizy posiadają napędy ręczne, jednak zawsze można dokupić do nich napęd elektryczny, co ułatwia ich obsługę.

Daszki są zwykle dekoracyjne, często w paski i wykończone falbanką. Ilość wzorów i kolorów tkanin z jakich są wykonane jest ogromna.

Markizy odznaczają się trwałością w użytkowaniu, do ich wyrobu stosuje się najwyższej jakości stopy aluminium a tkaniny impregnuje, dzięki czemu nie ulegają niszczeniu w warunkach zewnętrznych. Większość markiz posiada dwuletni okres gwarancji.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.