Loading...
Porady

Jak wyczyścić kominek?

Kominek w ciepłych dekoracjach pokoju

Brudny kominek nie tylko nieładnie wygląda lecz również stwarza niebezpieczeństwo. Czyszczenie kominka polega na odpowiedniej pielęgnacji popielnika, szyby i wkładu kominkowego. Najczęściej czyścimy szybę kominkową.

Szyba brudzi się głównie od sadzy, która osadza się wewnątrz kominka i na szybie tworząc czarne smugi albo nawet czarne plamy, które bardzo mocno wtapiają się w szybę. Jej wyczyszczenie nie jest wcale takie proste, ponieważ jest tłusta i odporna na większość detergentów. Jak ją zatem usunąć?

Niewielkie zabrudzenia można usunąć zwykłym płynem do mycia naczyń. Trochę płynu nanosimy na wilgotną (lecz nie mokrą) ściereczkę i wycieramy nią szybę kominkową. Czyszczenie kończymy polerując szybę starymi, zwykłymi gazetami (nie tymi „kolorowymi”).

Do bardzo zabrudzonej szyby stosujemy już specjalne środki do czyszczenia szyb kominkowych, płyny albo pianki. Pryskamy nimi szybę, a potem ścieramy miękką i wilgotną szmatką.

Niekiedy na szybie pojawiają się mocne, czarne plamy, których nie można usunąć preparatem. Wówczas można spróbować delikatnie usunąć je odpowiednim skrobakiem (do płyt ceramicznych, kuchenek itp.)

Domowym, chociaż nie za szybkim sposobem, na czyszczenie szyby kominkowej jest czyszczenie jej popiołem. Popiół nie może zawierać żadnych twardych grudek, ani innych rzeczy, które mogłyby porysować, czy uszkodzić szybę. Popiół mieszamy w niewielkiej ilości wody, aż powstanie papka, którą nakładamy na ściereczkę i czyścimy nią szybę.

Kolejny sprawdzony sposób polega na sporządzeniu mieszanki składającej się z 1 litra ciepłej wody zmieszanej z połową szklanki octu i jedną łyżeczką amoniaku. Tak przygotowany preparat nanosimy na miękką ściereczkę i wycieramy nią szybę, a na końcu „suszymy” szybę wycierając ją suchą i miękką szmatką.

Żeliwne wnętrze wkładu kominkowego czyścimy innymi preparatami niż szybę. Doskonale nadają się do tego wszelkie oleje roślinne, które natłuszczają powierzchnię i sprawią, że osad jest w stanie się odkleić.

Niezależnie od tego jak często sami czyścimy swój kominek, to przynajmniej raz w roku, powinniśmy korzystać z usług fachowca, który sprawdzi przewód kominkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.