Loading...
Urządzanie wnętrz

Czy wiesz, z czego robione są meble kuchenne? Z drewna? Otóż nie zawsze!

Kuchnia jest sercem domu. A serce, jak wiadomo, powinno być solidne, tak aby mogło służyć długo i niezawodnie. Z jakich materiałów powinna więc powstać kuchnia? Warto postawić na trwałość czy jednak na elegancję? A może nie musisz rezygnować z żadnej z tych cech?

Zanim odpowiemy na wyżej postawione pytania, przypomnijmy sobie, że meble kuchenne – w dużym uproszczeniu – składają się z tak zwanych frontów (widocznych elementów szafek) oraz korpusów, czyli tego co znajduje się w środku. Jako że to wspomniane fronty decydują o trwałości, estetyce i pierwszym wrażeniu kuchennej zabudowy, to właśnie na nich skupimy się w tym krótkim przewodniku.

Poniżej znajdziesz rodzaje oraz opisy poszczególnych materiałów wykorzystywanych w produkcji frontów mebli kuchennych.

1. Meble drewniane

Nasz ranking otwierają dwaj królowie – dąb i buk. Oba gatunki cechuje wysoka trwałość, w tym utrzymanie koloru wykorzystanego surowca. Niemniej, meble kuchenne powstają też z drewna sosnowego, olchowego, jaworowego, brzozowego czy czereśniowego. Finalnym etapem jest nałożenie warstwy lakieru lub wosku na drewniane, kilkucentymetrowe płyty.

Trwałość, charakter i estetyka – to najważniejsze argumenty przemawiające za frontami mebli kuchennych z naturalnego drewna. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to najdroższa opcja i nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Rozwiązaniem pośrednim (czytaj: tańszym od naturalnego drewna) pomiędzy frontem w całości drewnianym, a frontem z płyty (o czym szerzej poniżej) jest wykonanie mebli z wykorzystaniem forniru. To nic innego jak warstwa drewna (o grubości od 0,5 mm do 0,8 mm), którą naklejamy na płytę wiórową lub HDF, a następnie pokrywamy lakierem.

2. Płyty wiórowe, HDF i MDF

Producenci mebli – w tym zestawów kuchennych – najczęściej sięgają po płyty wiórowe i HDF. Wspomniane rozwiązanie to połączenie solidności i jakości z przystępną ceną. Spore możliwości stwarza kultowa już „wiórówka”. Płyta ta może być bogato zdobiona, a ponadto foliowana, laminowana lub lakierowana, co znacząco poprawia jej trwałość. Materiał ten nie sprzyja jednak zaokrągleniom, frezowaniu i fantazyjnym zdobieniom (tzw. boniowania), gdyż płyta wiórowa jest dosyć krucha.

Na więcej fantazji możesz sobie pozwolić sięgając po płyty HDF (tzw. płyta pilśniowa o wysokiej gęstości) i MDF (ang. medium – density fibreboard). Tworzywo to powstaje z drobno zmielonego drewna połączonego ze związkami organicznymi. Płyty MDF i HDF można dowolnie kształtować, barwić, frezować a nawet tworzyć na nich wzory.

Możesz się spotkać z co najmniej kilkoma wariantami pokrycia płyt pilśniowych. W porównaniu z płytami lakierowanymi, MDF i HDF pokryte PCV zapewniają mniejszą odporność na wysokie temperatury. Bliskie sąsiedztwo piekarnika lub kuchenki może sprawić, że front szafki „uzbrojonej” w warstwę PCV się odbarwi lub zacznie się odklejać.

zabudowa kuchenna na wysoki połysk

3. Stal i szkło, czyli inne rozwiązania

Jeśli od zawsze interesuje cię styl industrialny lub od dawna jest ci bliski minimalizm, to wykorzystanie stali i szkła jest rozwiązaniem dla ciebie. Szkło może być tutaj przejrzyste, mleczne lub barwione. Zdarzają się szklane fronty w formie… witrażu. Coraz popularniejszym sposobem jest też łączenie tych elementów – na przykład szkło osadzone w ramkach z aluminium lub szklane fronty uzupełnione o stalowe dodatki.

Wśród najważniejszych zalet nowoczesnej kuchni należy wymienić brak konieczności specjalistycznej konserwacji oraz łatwość utrzymania czystości. Dla jej zachowania zazwyczaj wystarczy przetrzeć całość wilgotną ściereczką. Jeśli zdecydujesz się na szklane fronty kuchni, nie grozi ci ich odkształcenie (wskutek działania pary wodnej), co zdarza się w przypadku mebli z naturalnego drewna.

W stalowo – szklanej estetyce mogą się jednak nie odnaleźć miłośnicy bardziej tradycyjnych i klasycznych aranżacji kuchni. Tego typu meble nie będą też pasować do domu lub mieszkania utrzymanego w stylu vintage.

Materiały używane do produkcji niewidocznych, wewnętrznych elementów szafek (korpusów)

Jak już wiesz, to fronty mebli kuchennych są najbardziej istotne. To one „pracują” w wyjątkowo szkodliwych warunkach takich jak wilgoć i zabrudzenia. W dodatku jest to praca 24 godziny na dobę, bez przerwy. I wreszcie, to one w największym stopniu decydują o charakterze mebli oraz estetyce i stylu wnętrza. Dlatego też do wykonania korpusów można użyć takich materiałów jak płyty wiórowe i laminowane. Z powodzeniem spełnią one swoje funkcje użytkowe, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny produktu.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze strony www.roltrans.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.