Loading...
Technologie

Izolacja natryskowa a tradycyjna – porównanie

Ocieplenie poddasza jest bardzo istotne nie tylko ze względu na to, aby ciepło nie uchodziło z wnętrza domu. O wiele ważniejszym zadaniem każdego rodzaju izolacji będzie ochrona pomieszczeń przed zimnem i wilgocią. Dobór nieodpowiedniego materiału może wiązać się z kosztownym i uporczywym remontem, dlatego ważne jest podjęcie świadomej decyzji.

Tradycyjnie używano styropianu i wełny mineralnej, jednak ze względu na coraz większą atrakcyjność cenową pianek PUR warto porównać funkcjonalność tych trzech materiałów.

Tradycyjne ocieplanie styropianem

Sprężysty, lekki styropian wydaje się być dobrym materiałem do wykonania ocieplenia. Budynek musi być należycie przygotowany do położenia płyt, nie może mieć ubytków, plam tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Surowe ściany wymagają położenia gruntu. Na przygotowanej powierzchni należy dokładnie ułożyć płyty – ich docięcie i dopasowanie ma ogromny wpływ na trwałość wykonanej pracy. Styropian nadaje się do stosowania na elewacjach i stropodachach. Jednak trzeba pamiętać, że jest materiałem łatwiej palnym niż wełna mineralna i mniej odpornym na działanie gryzoni niż izolacja natryskowa.

Popularna wełna mineralna

Wełna mineralna ma strukturę składającą się w włókien, więc otynkowana ściana może ulec tzw. falowaniu. Po zamocowaniu wełna nie kurczy się. Ten materiał sprawdzi się przy ocieplaniu budowli szkieletowych, murów szczelinowych i innych budynków drewnianych. Zaletą wełny mineralnej to jej niepalność. Materiał ma dobre właściwości izolacyjne i paroprzepuszczalne, jednak nasiąka wodą i jest bardzo ciężki w porównaniu do styropianu czy pianki PUR, co może nadmiernie obciążać konstrukcję budynku.

Innowacyjna izolacja natryskowa

W ostatnich latach coraz popularniejszą metodą jest ocieplanie powierzchni pianką poliuretanową. Wynika to z wielu zalet tego materiału, sugerujących opłacalną inwestycję na długi czas. Odporność na biodegradację, tworzenie środowiska nieprzyjaznego dla rozwoju grzybów, pleśni czy gryzoni, świetna dźwiękochłonność i eliminowanie mostków termicznych to tylko niektóre z mocnych stron pianki PUR. Profesjonalna ekipa jest w stanie w krótkim czasie położyć izolację nawet w skomplikowanych miejscach jak budynki szkieletowe bądź wykonane z bali. Możliwość wyboru między otwarto- a zamkniętokomórkowym materiałem pozwala dopasować jego rodzaj do środowiska każdego miejsca w domu, a to z kolei zapewni mieszkańcom odpowiednie parametry izolacyjne na lata.

Decydując się na ocieplenie domu pianką PUR, warto skorzystać z usług specjalistów, którzy mają doświadczenie w realizacji różnorodnych projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.