Loading...
Technologie

Budynek energooszczędny: termostat czy automatyka pogodowa?

termostat - regulator pogodowy

Zastanawiasz się, jak zminimalizować koszty ogrzewania? Słyszałeś o automatyce pogodowej, jednak nie jesteś pewien, czy to technologia najodpowiedniejsza dla twojego budynku? Poznaj główne cechy obu rozwiązań i przekonaj się, w co warto zainwestować!

Mechanizm działania termostatu

Termostat to urządzenie, które utrzymuje ciepło na zadanym poziomie. Najczęściej można ustawić inny tryb działania np. w godzinach dziennych i nocnych. Układ utrzymujący temperaturę działa na zasadzie sprzężenia wstecznego, to znaczy, że w przypadku jej spadku na dworze pomieszczenie wychładza się, w związku z czym umieszczony w nim czujnik wysyła do modelu informację, że trzeba włączyć ogrzewanie. Pokój nagrzewa się i temperatura znowu jest zgodna z ustawioną na regulatorze.

Jak działa automatyka pogodowa?

System steruje kotłem, dostosowując jego działanie do pogody na zewnątrz. Częścią automatyki jest regulator pogodowy, który należy ustawić zgodnie z własnymi preferencjami (trzeba odpowiednio wybrać krzywą grzewczą, a nie konkretną temperaturę). Dzięki działaniu wprzód można przewidywać i kompensować straty ciepła. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie zarządza instalacją c.o., dostosowując temperaturę wody do warunków panujących za oknem.

automatyka pogodowa

Jakie problemy rozwiązuje automatyka pogodowa?

System rozwiązuje dwie podstawowe niedogodności, jakie dostrzegają użytkownicy termostatów. Wyłącza ogrzewanie, kiedy tylko istnieje możliwość zaoszczędzenia energii cieplnej, a więc przyczynia się do zmniejszenia jej kosztów. Ponadto jest to idealne rozwiązanie dla osób, które wracają do domu o różnych porach, ponieważ temperatura o każdej godzinie będzie optymalna, a nie np. tylko po szesnastej, bo tak ustawiono termostat.

Koszty rozwiązania a oszczędności

Wiele osób nie decyduje się na automatykę pogodową, wskazując na jej koszt. Jednak w polskim klimacie, w którym temperatury są zróżnicowane, bardzo ułatwia ona zarządzanie ogrzewaniem. Samodzielne ustawianie poziomu ciepła wymaga dużego zaangażowania, analizowania zmian pogodowych, a mimo to trudno osiągnąć takie oszczędności, jak przy automatycznym sterowaniu instalacją za pomocą automatyki pogodowej. Inwestycja w to rozwiązanie zwraca się tym szybciej, im większy budynek obsługuje. Koszty ogrzewania to tak duży wydatek w skali roku, że właściciel każdego domu może zyskać, wybierając ten system.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o automatyce pogodowej i porównać jej działanie z funkcjonalnościami tradycyjnego termostatu, wejdź na stronę https://www.alfarex.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.