Loading...
Porady

Jak samodzielnie uszczelnić okna?

uszczelnianie okien

Uszczelnianie okien jest skutecznym sposobem na walkę ze stratami ciepła w mieszkaniu. Nieszczelność może zwiększać nie tylko rachunki za ogrzewanie, ale także poziom hałasu docierającego do pomieszczeń. Biorąc pod uwagę niską cenę i łatwość zakładania uszczelek kupowanych na metry, warto poświęcić swój czas i samodzielnie zadbać o zabezpieczenie mieszkania przed stratami ciepła.

Jakie uszczelki wybrać?

Modele silikonowe sprawdzą się przy uszczelnianiu wewnętrznej i zewnętrznej części starych okien, ponieważ są odporne na bardzo wysokie i niskie temperatury. Trzeba pamiętać, że ten rodzaj uszczelnienia nie jest wytrzymały jeśli chodzi o rozciąganie, w przeciwieństwie do elastycznych i żywotnych EPDM. To rozwiązanie usuwa wszelkie nieszczelności i charakteryzuje się dużą skutecznością, ponieważ nie tworzy oporu ściskania. Dla osób poszukujących ekonomicznego materiału poleca się uszczelki PCV, które z powodzeniem można stosować jako przyszybowe, jednosezonowe rozwiązanie wewnętrzne.

Uszczelnianie krok po kroku

Najpierw należy usunąć starą uszczelkę – można ją zmierzyć, aby dowiedzieć się, ile materiału trzeba zamówić. Jeśli przymocowano ją zszywkami, one również muszą zostać usunięte. Kolejny etap to oczyszczenie kanału, w którym umieszczona była uszczelka. Jeśli w miejscu gdzie będzie mocowana nowa, łuszczy się farba, dobrze jest ją usunąć. Kiedy okno wyschnie po myciu, można przejść do montowania uszczelek. W przypadku modeli samoprzylepnych wystarczy je nakleić w miejscu znajdującym się między ramą wewnętrzną a ościeżnicą. Osoby korzystające z uszczelnienia montowanego mechanicznie powinny zamocować je za pomocą zszywek.

Zasady dotyczące wymiany uszczelek

Sukcesywnie powinno się sprawdzać stan szczelności okien, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której ciepło uchodzi przez duże otwory. Przed przystąpieniem do wymiany uszczelek najlepiej upewnić się, że jest to możliwe bez rozbierania całego okna – w innym przypadku lepiej wezwać fachowca. Przed naklejeniem nowego modelu trzeba sprawdzić, czy skrzydło zamknie się, inaczej uszczelnienie będzie utrudniać korzystanie z niego. W ten sposób stosunkowo niskim kosztem można dokonać oszczędności w kosztach ogrzewania.

Szeroką gamę uszczelek sprzedawanych na metry można znaleźć na stronie https://www.b2b-tech.pl i zamówić interesujący produkt telefonicznie lub mailowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.