Loading...
Technologie

Jak poprawić szczelność balkonu?

hydroizolacja balkonu

Własny dom z balkonem to marzenie wielu osób. Możliwość wypoczywania w takim miejscu zachęca do uwzględnienia go w projekcie budowlanym. Z czasem może jednak okazać się, że ten element jest nieodporny na działanie wody i wilgoci. Jakie kroki należy podjąć w takim przypadku?

Poszukiwanie przyczyny problemu

Źródłem występowania defektów bywa niedostosowanie sposobu odprowadzania wody do rodzaju balkonu. Na etapie jego budowy wybiera się między metodą drenażową i powierzchniową. Pierwszy wariant polega na wykorzystaniu specjalnej warstwy, w którą wnika ciecz uchodząca później profilami wyposażonymi w otwory. Uniemożliwia to drenowanie murów. Druga opcja opiera się na zastosowaniu pod powierzchnią użytkową bezspoinowego materiału. Ważny jest tutaj dobór płytek, bo to po nich będzie spływała deszczówka. Nie można arbitralnie wybrać między metodą drenażową, a powierzchniową – trzeba wziąć pod uwagę walory użytkowe balkonu, rodzaj okapu i czynniki zewnętrzne, na które będzie najbardziej narażony.

Może się okazać, że ekipa budowlana nie wykazała się starannością przy wyborze sposobu odprowadzania wody. Jak poradzić sobie z nieszczelnym balkonem? Tutaj także trzeba wybrać jedną spośród dwóch opcji, które różnią się poziomem inwazyjności.

Rozwiązanie inwazyjne – ale czy skuteczne?

Pierwszy sposób to ściągnięcie całej wierzchniej warstwy balkonu, nałożenie od nowa betonu, pokrycie go powłoką bitumiczną lub syntetyczną i ułożenie odpowiednich płytek. Jest to metoda inwazyjna i czasochłonna. Wbrew pozorom nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności, gdyż z czasem temperatura i wilgoć mogą powodować pękanie powierzchni, co z kolei będzie wiązało się z koniecznością powtórnego wykonania całej pracy.

Hydroizolacja – innowacyjnie, czyli lepiej?

Transparentną powłokę wodoszczelną można umieścić na istniejącym podłożu – jest to istotna zaleta, ponieważ nie trzeba skuwać płytek, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Bitumiczna hydroizolacja balkonu chroni go przed wodą i wilgocią, zapewniając pokrycie odporne na warunki pogodowe i pracę podłoża. Bezspoinowa struktura przeciwdziała przeciekaniu w miejscach łączeń, ponadto materiał charakteryzuje się wysokimi walorami estetycznymi. Możliwość nakładania go bezpośrednio na przygotowaną powierzchnię sprawia, że remont trwa krócej niż w przypadku konieczności usunięcia wszystkich kafli.

Masz wątpliwości? Zapytaj ekspertów!

Poszukując wiedzy dotyczącej hydroizolacji, dobrze zapytać o szczegóły eksperta, który stwierdzi, jaka metoda najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku. Profesjonalna ekipa pozwoli zaoszczędzić czas, a efekt jej pracy z pewnością będzie lepszy, aniżeli przy najęciu przypadkowej „złotej rączki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.