Loading...
Technologie

Niepełnosprawni ruchowo – jak ułatwić im dostęp do pomieszczeń?

Podobno ograniczenia istnieją tylko w ludzkich umysłach. Patrząc z perspektywy osoby niepełnosprawnej, są także w schodach, progach i zbyt wysoko umieszczonych półkach. Coraz więcej miejsc bierze pod uwagę potrzeby inwalidów, wynika to z ich większego udziału w życiu społecznym. Jak można poprawić dostępność pomieszczeń dla ludzi na wózkach?

Światło tylko dla stojących

Zdarza się, że kontakt, przycisk dzwonka albo domofonu jest usytuowany zbyt wysoko – to znaczy na poziomie zapewniającym wygodę osobie w postawie wyprostowanej. Warto wziąć pod uwagę ograniczenia niepełnosprawnych, którzy poczują się bardziej komfortowo, gdy nie będą musieli prosić kogoś o włączenie światła w toalecie. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z fotokomórki automatycznie zapalającej lampę. W przypadku domofonów i dzwonków można dodać niżej przycisk z symbolem wózka inwalidzkiego, który poinformuje, że należy osobie korzystającej z tego rozwiązania pomóc lub zwrócić na nią szczególną uwagę (często stosuje się to w środkach komunikacji miejskiej).

Pokojowe rozwiązania

Mieszkając z osobą niepełnosprawną, trzeba umożliwić jej korzystanie z różnych przedmiotów, umieszczając je na wysokości, do której może dosięgnąć. Klamki drzwi i okien, uchwyty szafek powinny znajdować się odpowiednio nisko i być dostosowane np. do ograniczeń w posługiwaniu się dłońmi. Drzwi muszą otwierać się szeroko, aby nie utrudniać jazdy wózkiem – w przypadku braku takiej możliwości, dobrym pomysłem będzie skrzydło przesuwne. Likwidacja progów i zastosowanie materiałów antypoślizgowych pozwoli komfortowo poruszać się po pomieszczeniach.

Gdzie król chodzi piechotą

Ważne jest dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Musi ona być duża, aby pozwalała na pełen obrót wózka. Obniżona, podwieszana umywalka i lustro ułatwią wykonywanie czynności higienicznych. Dobrym pomysłem może być zastosowanie poręczy łamanych, takie rozwiązanie wspomoże osoby o różnych lub pogłębiających się ograniczeniach ruchowych.

Jeśli chcesz dostosować toaletę w firmie do potrzeb osób niepełnosprawnych, istnieje kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę:

  1. Upewnij się, że toaleta jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Możesz to zrobić, zapewniając szerokie drzwi wejściowe i przestrzeń do manewrowania wokół urządzeń sanitarnych.
  2. Zainstaluj uchwyty lub poręcze, które pomogą osobom niepełnosprawnym utrzymać równowagę podczas korzystania z toalety.
  3. Zadbaj o odpowiednie oznakowanie. Wskazówki dla osób niepełnosprawnych powinny być widoczne i łatwo dostępne.
  4. Zainstaluj specjalne uchwyty do mycia rąk, aby ułatwić korzystanie z toalety osobom z ograniczeniami ruchowymi.
  5. Upewnij się, że toaleta jest dobrze oświetlona i wentylowana.
    Zainstaluj specjalne sedesy dla osób niepełnosprawnych, jeśli to możliwe.
  6. Upewnij się, że w toalecie znajdują się przyciski awaryjne, które umożliwią osobom niepełnosprawnym szybką reakcję w razie potrzeby.

Ważne jest, aby pamiętać o indywidualnych potrzebach osób niepełnosprawnych i dostosować toaletę do nich tak, aby była ona bezpieczna i wygodna w użytkowaniu. Warto również zasięgnąć porady specjalisty, aby zapewnić jak najlepsze rozwiązanie dla konkretnej osoby.

Windą do nieba

Wiele miejsc ciągle nie jest przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nieprzemyślane, zbyt strome podjazdy i schody są zmorą wielu budynków, które powinny być ogólnodostępne, jak np. urzędy, sklepy i biura. Można to rozwiązać, instalując windy, jednak nie zawsze są ku temu możliwości. Czasami projektant nie uwzględnił miejsca na szyb, wtedy można skorzystać z pionowej platformy na zewnątrz bloku. Problemem bywa też zabytkowy charakter budowli, w której niewskazane jest dokonywanie radykalnych zmian. Tutaj świetnie sprawdzą się modele przyschodowe, które ułatwią pokonanie różnicy w poziomach i są stosunkowo mało inwazyjne dla wnętrza. Różne, także nietypowe realizacje udogodnień dla niepełnosprawnych można zobaczyć na stronie producenta www.elwind.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.