Pompy ciepła to urządzenia będące alternatywą dla kotłów gazowych. Planując ogrzewanie domu, warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie, ponieważ jest ono ekonomiczne w eksploatacji oraz ekologiczne.
Na rynku istnieje wiele rodzajów pomp ciepła m.in. wodne, powietrzne i gruntowe. Poniżej zostaną przedstawione ogólne zalety tego sposobu ogrzewania budynku, co pomoże inwestorowi zorientować się, co będzie optymalnym wyborem do jego domu.
1) Ekologicznie i bez smogu
W ostatnich latach smog stał się dużym problemem w coraz większej części kraju. Samorządy lokalne, walcząc z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza, starają się ograniczyć spalanie najniższej jakości opału. Pompa ciepła nie produkuje spalin, ponieważ jest zasilana energią elektryczną. Zmniejszenie wytwarzania i emisji dwutlenku węgla zachęca do stosowania tego rozwiązania.
2) Ekonomicznie, czyli taniej
Chociaż inwestycja w pompę ciepła stanowi duży wydatek, to zwraca się podczas eksploatacji, umożliwiając korzystanie z tanich źródeł pozyskiwania energii. Dla zoptymalizowania kosztów działania rozwiązania należy uzgodnić ze specjalistą wielkość zasobnika. Przewymiarowanie zmniejszy żywotność, a użycie zbiornika o niedostatecznym rozmiarze sprawi, że ogrzewanie domu będzie bardzo długo trwało.
3) Bezobsługowo, więc wygodnie
W tradycyjnym piecu zasilanym drewnem lub węglem trzeba najpierw rozpalić ogień, później dorzucać opału, aby utrzymać ciepło. Konieczny jest też zakup np. koksu lub drwa i znalezienie odpowiedniego miejsca na jego przechowywanie. Okresowo należy czyścić urządzenie z sadzy dla bezpiecznego i efektywnego działania. Pompę ciepła zasila energia elektryczna, nie ma więc wyżej wymienionych problemów. Ważnym elementem systemu jest wymiennik, który, jak nazwa wskazuje, umożliwia wymianę temperatur między płynami.
4) Łatwo zainstalować w każdym domu
Na rynku istnieje wiele pomp ciepła, które mają zastosowanie w większych i mniejszych budynkach mieszkalnych. Są to urządzenia, zajmujące o wiele mniej przestrzeni w domu niż piec węglowy i opał do niego. Dlatego pomieszczeniem, w którym instaluje się zasobnik wody, może być nawet miejsce użytkowe jak np. suszarnia.
5) Bez czadu bezpieczniej
Każdej zimy media informują o nieszczelnych piecykach i starych instalacjach, które stały się przyczyną zaczadzeń czy nawet eksplozji w budynkach mieszkalnych. W przypadku pompy ciepła nie ma zagrożenia wywołanego przez tlenek węgla, ponieważ wszystko opiera się o działanie energii elektrycznej, nie trzeba więc obawiać się niebezpieczeństwa.
Poszukując zbiorników, zasobników, wymienników ciepła czy podgrzewaczy, warto skorzystać z usług i wiedzy doświadczonego producenta lub instalatora pomp ciepła.