Loading...
InformacjePorady

Odbiór mieszkania od dewelopera. Jak zrobić to dobrze?

deweloper

Wreszcie, po wielu miesiącach oczekiwania, możesz przyjść do swojego mieszkania. Zanim jednak przystąpisz do urządzania się na dobre, czeka Cię jeszcze jedna formalna procedura. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o odbiorze mieszkania od dewelopera.

Przygotowania do odbioru mieszkania

W dniu odbioru należy mieć przy sobie umowę wraz ze wszelkimi załącznikami, rzut architektoniczny, rzut z naniesionymi instalacjami elektrycznymi i rzut instalacji sanitarnych. Z praktycznych narzędzi na pewno przyda się dwumetrowa poziomica, próbnik napięcia oraz dalmierz elektryczny. Poziomica ułatwi sprawdzenie tego, czy wylewki zostały równie wykonane. Próbnik napięcia to narzędzie do kontroli, czy każde z gniazdek elektrycznych zamontowanych w mieszkaniu działa bez zarzutu. Dalmierz elektryczny to natomiast funkcjonalny przyrząd do badania kubatury lokalu.

Kwestie związane z procedurami prawnymi oraz ustaleniami z deweloperem

Wśród ważnych kwestii na tym etapie jest ustalenie z deweloperem sposobu zgłaszania uwag. Istotne jest uzgodnienie, czy deweloper (oprócz rękojmi) oferuje także swoją gwarancję na zainstalowane produkty, takie jak stolarka okienna i drzwiowa, okna oraz grzejniki. W przypadku osób, które zdecydowały się również na zamówienie usługi wykończenia pod klucz, dochodzi również kwestia uzyskania gwarancji na sprzęt AGD i RTV, które znalazły się w mieszkaniu. Z prawnego punktu widzenia istotne jest również to, czy mieszkanie otrzymało pozwolenie od powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, a także ma atesty i certyfikaty materiałowe. Właściciel powinien dopilnować, aby nastąpiło wykonanie dokumentacji zdjęciowej przed położeniem tynków. Podczas odbioru technicznego mieszkania należy pamiętać o tym, aby odebrać klucze do skrzynki elektrycznej, gazowej, wodnej, a także klucze do klatki schodowej, piwnicy i garażu. W przypadku osób z wykupionym miejscem postojowym w garażu podziemnym należy też odebrać piloty do bramy wjazdowej i bramy garażowej.

Sprawdzenie stolarki okiennej i drzwiowej

W czasie odbioru technicznego mieszkania od dewelopera niezbędne jest sprawdzenie, czy okna poprawnie zamykają się i otwierają. Istotne jest również to, aby parapety zewnętrzne i wewnętrzne były poprawnie zamontowane. Wszelkiego typu rysy czy odpryski szyb lub ram należy zgłosić właśnie na tym etapie.

Kontrola wylewek betonowych i ścian

Za pomocą poziomicy i dalmierza warto sprawdzić kubaturę pomieszczeń, wysokość sufitów, kąty proste ścian oraz poprawność wykonania wylewki betonowej na podłodze. Wszelkie odchylenia mogą wpłynąć na pracę glazurników i parkieciarzy, przekładając się na wyższą cenę usługi. Nie bez znaczenia jest również w takim przypadku proces osadzania drzwi wewnętrznych, prowadzących do każdego z pomieszczeń.

Sprawdzenie balkonu

Większość aktualnie budowanych przez deweloperów mieszkań posiada balkon. Odbierając mieszkanie, warto sprawdzić poprawność montażu balustrad, parapetów, elementów elewacyjnych oraz materiałów wykończeniowych (na przykład gresu, którym wyłożono balkon).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.