Wreszcie, po wielu miesiącach oczekiwania, możesz przyjść do swojego mieszkania. Zanim jednak przystąpisz do urządzania się na dobre, czeka Cię jeszcze jedna formalna procedura. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o odbiorze mieszkania od dewelopera.
Przygotowania do odbioru mieszkania
W dniu odbioru należy mieć przy sobie umowę wraz ze wszelkimi załącznikami, rzut architektoniczny, rzut z naniesionymi instalacjami elektrycznymi i rzut instalacji sanitarnych. Z praktycznych narzędzi na pewno przyda się dwumetrowa poziomica, próbnik napięcia oraz dalmierz elektryczny. Poziomica ułatwi sprawdzenie tego, czy wylewki zostały równie wykonane. Próbnik napięcia to narzędzie do kontroli, czy każde z gniazdek elektrycznych zamontowanych w mieszkaniu działa bez zarzutu. Dalmierz elektryczny to natomiast funkcjonalny przyrząd do badania kubatury lokalu.
Kwestie związane z procedurami prawnymi oraz ustaleniami z deweloperem
Wśród ważnych kwestii na tym etapie jest ustalenie z deweloperem sposobu zgłaszania uwag. Istotne jest uzgodnienie, czy deweloper (oprócz rękojmi) oferuje także swoją gwarancję na zainstalowane produkty, takie jak stolarka okienna i drzwiowa, okna oraz grzejniki. W przypadku osób, które zdecydowały się również na zamówienie usługi wykończenia pod klucz, dochodzi również kwestia uzyskania gwarancji na sprzęt AGD i RTV, które znalazły się w mieszkaniu. Z prawnego punktu widzenia istotne jest również to, czy mieszkanie otrzymało pozwolenie od powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, a także ma atesty i certyfikaty materiałowe. Właściciel powinien dopilnować, aby nastąpiło wykonanie dokumentacji zdjęciowej przed położeniem tynków. Podczas odbioru technicznego mieszkania należy pamiętać o tym, aby odebrać klucze do skrzynki elektrycznej, gazowej, wodnej, a także klucze do klatki schodowej, piwnicy i garażu. W przypadku osób z wykupionym miejscem postojowym w garażu podziemnym należy też odebrać piloty do bramy wjazdowej i bramy garażowej.
Sprawdzenie stolarki okiennej i drzwiowej
W czasie odbioru technicznego mieszkania od dewelopera niezbędne jest sprawdzenie, czy okna poprawnie zamykają się i otwierają. Istotne jest również to, aby parapety zewnętrzne i wewnętrzne były poprawnie zamontowane. Wszelkiego typu rysy czy odpryski szyb lub ram należy zgłosić właśnie na tym etapie.
Kontrola wylewek betonowych i ścian
Za pomocą poziomicy i dalmierza warto sprawdzić kubaturę pomieszczeń, wysokość sufitów, kąty proste ścian oraz poprawność wykonania wylewki betonowej na podłodze. Wszelkie odchylenia mogą wpłynąć na pracę glazurników i parkieciarzy, przekładając się na wyższą cenę usługi. Nie bez znaczenia jest również w takim przypadku proces osadzania drzwi wewnętrznych, prowadzących do każdego z pomieszczeń.
Sprawdzenie balkonu
Większość aktualnie budowanych przez deweloperów mieszkań posiada balkon. Odbierając mieszkanie, warto sprawdzić poprawność montażu balustrad, parapetów, elementów elewacyjnych oraz materiałów wykończeniowych (na przykład gresu, którym wyłożono balkon).