Loading...
Aranżacje wnętrzInspiracjePorady

Podłoga drewniana bez listew – alternatywne sposoby łączenia podłóg ze ścianami

podłoga bez listew

Miejsce, w którym podłoga łączy się ze ścianą, określane jest jako szczelina dylatacyjna. Należy ją przykryć, ponieważ będzie zbierał się w niej kurz i drobne zanieczyszczenia. Należy także pamiętać o tym, że dolna część ściany narażona jest również na otarcia i zabrudzenia, co z upływem czasu wygląda bardzo nieestetycznie. Tym bardziej więc należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Najczęściej stosuje się w tym celu listwy przypodłogowe, które mogą być wykonane z drewna, sklejki lub PCV. Można również skorzystać z bardziej nowoczesnych i alternatywnych sposobów łączenia podłogi ze ścianą. Jak zatem stylowo wykończyć podłogi drewniane? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Lekkie wcięcie jako alternatywa dla listew przypodłogowych

Jeśli szukamy nowoczesnego rozwiązania dla styku ścian i podłogi, możemy zdecydować się na przesunięcie miejsca jego położenia. W tym celu obwód podłogi wykańczany jest tym samym materiałem, co ściany. Szczególnie często stosuje się ten zabieg w łazienkach, jeśli całkowicie pomija się w nich listwy przypodłogowe. Można wykorzystać również płytki rektyfikowane, które mają idealny kształt, ponieważ poddawane są specjalnym procesom produkcyjnym. Są one o wiele mniej widoczne ze względu na ich regularne rozmiary oraz ostre krawędzie, w przeciwieństwie do tradycyjnych płytek kalibrowanych. Zaleca się jedynie zastosowanie pomiędzy nimi fug, które mogą być minimalne, czyli praktycznie niewidoczne. Podłogi drewniane również można wykończyć w ten sposób.

Kamień lub korek, czyli nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne

Jeśli planujemy wykończenie naszych wnętrz za pomocą kamienia naturalnego lub sztucznego, płyt betonowych, płytek cegłopodobnych lub drewnianymi panelami dekoracyjnymi, spokojnie możemy pominąć w nich listwy przypodłogowe. Wyróżniają się niezwykłą solidnością i trwałością, dzięki czemu spełnią się w roli zabezpieczenia łączenia ścian z podłogami.

Ciekawym pomysłem, jeśli mamy we wnętrzach podłogi drewniane, będzie również zastosowanie korka technicznego jako uzupełnienia szczeliny dylatacyjnej. Do wyboru są listwy korkowe lub korek techniczny – w pierwszym przypadku wystarczy odpowiednio dociąć cienkie listwy, które wypełnią przestrzeń między powierzchniami. W drugim natomiast mamy do czynienia z materiałem przypominającym silikon, która skutecznie zakryje szczelinę dylatacyjną.

Taśma i oświetlenie LED zastępujące listwy przypodłogowe

W roli uzupełnienia przestrzeni między podłogą a ścianami sprawdzi się również taśma przypodłogowa, która wykonywana jest z elastycznego PVC. Uławia ona montaż i odznacza się estetycznym wyglądem, dzięki czemu każdy będzie mógł ją zastosować, a wnętrza będą wyjątkowo stylowe. Różnią się między sobą kolorem, wysokością i grubością, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb i wizji końcowej wnętrz.

Na rynku dostępne jest również specjalne oświetlenie LED, które z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom oryginalnych rozwiązań. Listwy LED można umieścić między ścianą i podłogą, wypełniając szczelinę dylatacyjną i dodatkowo rozświetlając wnętrza oraz tworząc stylową i przytulną przestrzeń. Pięknie zaprezentują się przy nich między innymi podłogi drewniane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.