Loading...
Technologie

Ozonowanie pomieszczeń – co daje i dlaczego warto sięgnąć po tę metodę?

generator ozonu

Istnieje wiele sposobów na dezynfekcję pomieszczeń, jednak nie wszystkie z nich można stosować w budynkach mieszkalnych – z uwagi na ich toksyczność. Spośród tych najmniej inwazyjnych pozytywnie wyróżnia się metoda ozonowania. W dobie pandemii zyskuje na popularności – nie tylko wśród firm, ale również wśród odbiorców indywidualnych. Czym jest, na czym właściwie polega i jakie korzyści daje?

Ozonowanie pomieszczeń – czym jest?

Ozonowanie pomieszczeń to skuteczna metoda oczyszczania powietrza, wody i powierzchni z chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów. Zabija około 99,9 drobnoustrojów z otoczenia. Dobrze radzi sobie również z eliminacją moli, komarów i karaluchów oraz myszy i szczurów. Generator ozonu, zwany też ozonatorem wytwarza ozon (reaktywną formę tlenu rozpadającą się na tlen atomowy), pobierając powietrze z otoczenia lub butli. Skoncentrowany gaz jest silnym środkiem dezynfekującym, stosowanym do odkażania pomieszczeń, biur, wnętrz pojazdów, szpitali, restauracji, ale również wody lub żywności. Sprawdza się jako środek do oczyszczenia domu – zwłaszcza wtedy, gdy większa higiena konieczna jest ze względu na obecność noworodków czy osób przewlekle chorych. Jest skuteczny również w walce z koronawirusem, dlatego uzasadnione jest profesjonalne czyszczenie przestrzeni użyteczności publicznym właśnie tym gazem.

Korzyści płynące z ozonowania mieszkania

W stosunku do innych środków odkażających pomieszczenia i powierzchnie (m.in. chloru) ozon jest zdecydowanie szybszy i skuteczniejszy w działaniu. Jest to metoda stosunkowo tania i łatwo dostępna – na rynku istnieje wiele firm zajmujących się świadczeniem tego typu usług. Wystarczy wiedza i generator ozonu, aby pozbyć się chorobotwórczych ustrojów ze swojego najbliższego otoczenia. Co ważne, proces ozonowania pomieszczeń umożliwia trwałe usunięcie (a nie zamaskowanie, jak w przypadku niektórych metod) nieprzyjemnych zapachów, pozostałych po zwierzętach, zalaniu czy na skutek palenia papierosów w mieszkaniu.

Czym charakteryzuje się prawidłowo przeprowadzone ozonowanie pomieszczeń?

  • czas niezbędny do wytworzenia takiej ilości ozonu, który wysyci całą dezynfekowaną powierzchnię i utrzyma się w nim co najmniej 2-4 godziny; w przypadku dużych obiektów (kościołów, hal sportowych) proces ten znacznie się wydłuży;

  • pomieszczenia powinny być zamknięte, aby gaz odpowiednio otoczył wyposażenie i skumulował się we wnętrzu budynku;

  • staranne wietrzenie – aby pozbyć się szkodliwych substancji.

Podsumowując, ozonowanie pomieszczeń stanowi bezpieczny i skuteczny sposób walki z bakteriobójczymi drobnoustrojami, bakteriami, wirusami, zarodnikami pleśni czy grzybami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.