Loading...
Porady

Czym się kierować, kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania poprzedzony jest zazwyczaj solidnym przeglądem dostępnych możliwości, załatwianiem spraw dotyczących finansowania oraz uzbieraniem na wkład własny. Wątpliwości i znaków zapytania wokół nabycia własnego „M” jest wiele. W końcu to jeden z największych wydatków w ciągu całego życia. Zobacz, czym się kierować, poszukując mieszkania dla siebie i bliskich.

Po pierwsze: lokalizacja

Lokalizacja to kluczowy parametr, który należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup mieszkania. Będzie on wpływać na Twoje codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak daleko znajdują się ważne punkty na mapie – praca, przedszkole córki, szkoła językowa starszego syna itp. Zobacz, ile czasu zajmie Ci dotarcie do każdego z tych miejsc. Warto poznać też okolicę, zanim zdecydujesz wprowadzić się do upatrzonego mieszkania. Sprawdź, czy dzielnica jest spokojna, czy raczej tętni życiem i można określić ją jako hałaśliwą. Będzie to istotne dla Twojego komfortu życia. Weź też pod uwagę infrastrukturę handlową – dostęp do sklepów spożywczych, aptek, miejsc usługowych, ułatwiających codzienne funkcjonowanie i spełniających potrzeby okolicznych mieszkańców.

Po drugie: stan techniczny

Drugą kwestią, jaką warto zweryfikować, jest stan techniczny i wiek nieruchomości. Istotna jest jakość wykonania ścian, posadzek i tynków. Podczas oceny istotne przyjrzyj się stanowi instalacji hydraulicznej i elektrycznej. Jeśli nie znasz się na tym, wynajmij fachowca. Warto również zweryfikować sprawność wentylacji – można to sprawdzić, korzystając chociażby z kamery termowizyjnej. Ważna jest również sprawność i prawidłowy montaż stolarki okiennej.

Po trzecie: stan prawny nieruchomości

Aby czuć się bezpiecznie podczas zakupu mieszkania, nie ufaj wyłącznie temu, co mówi o stanie prawnym nieruchomości jej dotychczasowy właściciel. Samodzielnie lub z pomocą notariusza sprawdź księgę wieczystą nieruchomości oraz gruntu, na którym znajduje się lokal. Szczególnie zerknij na III i IV część księgi wieczystej. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości.

Po czwarte: ekspozycja na strony świata

Pomieszczenie z ekspozycją na południe będzie ciepłe, suche i jasne. Jeśli jest dodatkowo ulokowane jest na wysokim piętrze, tuż pod dachem, w sezonie letnim może być w nim dość upalnie. Z kolei w pokoju z ekspozycją na północ słońca będzie zdecydowanie mniej, dlatego zazwyczaj jest on adaptowany na sypialnię. Poszukując mieszkania dla swojej rodziny, możesz zdecydować się wybrać mieszkanie rozkładowe, którego okna wychodzą na północ i południe lub wschód i zachód.

Po piąte: koszty eksploatacyjne

Koszty funduszu remontowego czy wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste mogą wpłynąć negatywnie na kondycję budżetu domowego. Warto więc sprawdzić, jak duże będą. Możesz poprosić o taką informację aktualnego właściciela mieszkania lub podpytać sąsiadów, których spotkasz na klatce. Koszty eksploatacyjne będą istotne także dla Twoich przyszłych najemców, jeśli kiedyś zdecydujesz się wynająć mieszkanie.

Po szóste: sprawność działania spółdzielni

Spółdzielnia spółdzielni nierówna. Niektóre działają prężnie, reagując na potrzeby mieszkańców dotyczące termomodernizacji budynku, wymiany okien czy naprawy zepsutego domofonu. Inne z kolei wykazują pod tym względem sporą opieszałość.

Po siódme: stan części wspólnych

Jeżeli części wspólne są zadbane i dobrze funkcjonują, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że spółdzielnia działa jak należy. Wymieniona winda, czyste klatki schodowe i świeżo odmalowana elewacja sprawiają, że do mieszkania chce się wchodzić. Stan części wspólnych ma również spore znaczenie w przypadku dalszej odsprzedaży lokalu.

Po ósme: przyległości

Do kupowanego mieszkania należą zazwyczaj jakieś przyległości. W przypadku bloku z wielkiej płyty będzie to piwnica lokatorska. To bardzo praktyczne pomieszczenie – w końcu warto mieć dodatkową przestrzeń do przechowywania rowerów, wózka dziecięcego czy przetworów, aby nie zagracać nimi powierzchni mieszkania. W przypadku osób przemieszczających się na co dzień własnym autem lub planujących jego zakup w najbliższym czasie istotny jest dostęp do miejsc postojowych na zewnątrz lub w garażu podziemnym. Te drugie są zazwyczaj domeną nowoczesnego budownictwa.

Po dziewiąte: sąsiedzi

Porozmawiaj z sąsiadami o tym, jak mieszka się na danym osiedlu. Czy jest tu bezpiecznie? Jaka jest średnia wieku mieszkańców? Czy Twoje dzieci będą miały się z kim bawić? Jeśli poszukujesz przede wszystkim spokoju, być może dobrym pomysłem będzie zamieszkanie w bloku pełnym seniorów. Z ich strony nie zostaniesz raczej zaskoczony żadną głośną imprezą.

Po dziesiąte: połączenie z centrum

Jeśli często załatwiasz w centrum ważne sprawy lub po prostu lubisz w weekend wyskoczyć ze znajomymi na lampkę prosecco, koniecznie sprawdź, czy z oglądanego mieszkania będziesz mieć dobry dostęp do śródmieścia. Stanie w korkach lub mało dogodny dojazd mogą utrudnić Ci późniejsze poruszanie się po mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.