Remont generalny mieszkania to świetny czas, żeby całkowicie odmienić wygląd łazienki. Jednym z częstszych dylematów jest ten dotyczący wyboru wanny lub prysznica. Tym bardziej, że współczesne rozwiązania zapewniają jeszcze więcej funkcjonalności niż ich poprzednicy. Poznaj zalety kabiny prysznicowej i nowoczesnej wanny wolnostojącej, aby bardziej świadomie dokonać wyboru, który wpłynie na Twoją codzienność.
Kabina prysznicowa – najważniejsze zalety płynące z tego rozwiązania
Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie do małych łazienek, w których każdy metr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. W tak niewielkich metrażach użytkownikowi zazwyczaj nie będzie zbyt komfortowo korzystało się z wanny, która wymaga jednak więcej wolnej przestrzeni wokół aniżeli brodzik. Wymiarów kabin prysznicowych jest tak wiele, że bez problemu można spośród nich wybrać tę, która pozwoli z łatwością zagospodarować wolny kąt lub łazienkową wnękę. Do wyboru są kabiny z drzwiami przesuwnymi lub otwieranymi. Model narożnikowy, przyścienny, wnękowy, wolnostojący lub walk-in – na który z nich się zdecydujesz? Nie zapomnij wybrać też preferowanego kształtu szyby. Do wyboru masz kabiny okrągłe, owalne, prostokątne, kwadratowe i pięciokątne. Niektórzy producenci wyposażają szkło dodatkowo w warstwę ułatwiającą pozbycie się zanieczyszczeń.
Brodzik prysznicowy – z niskim, średnim czy wysokim stanem?
Wśród współczesnych rozwiązań pojawiają się różnego typu brodziki. Producenci wykonują je z akrylu, konglomeratu lub z ceramiki. Niskie brodziki świetnie sprawdzają się w przypadku nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych wnętrz. Nie stanowią też bariery w przemieszczaniu się, co ma znaczenie w domach zamieszkałych przez dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne. Średniej wysokości brodzik to rozwiązanie kompromisowe pomiędzy całkowicie niskim a wysokim modelem. Z kolei wysoki brodzik to świetne rozwiązanie dla małżeństw z dziećmi, które chcą ułatwić sobie wykonywanie rutynowych czynności pielęgnacyjnych wokół maluchów. Wyższe modele to także spore ułatwienie w przypadku osób mających psy ras większych lub zwierzęta o długiej, wymagającej regularnej pielęgnacji, sierści. Absolutnym hitem są łazienki pozbawione brodzika. W nowoczesnych wnętrzach jego funkcję przejmują płytki ceramiczne, ułożone na systemie odpływu liniowego. Wizualnie rozwiązanie to jest bardzo estetyczne i ogranicza widoczność jakichkolwiek elementów kanalizacyjnych niemal do zera – na zewnątrz pozostaje jedynie kratka odpływowa.
Hit roku 2020: kabina typu walk-in
Bezapelacyjny hit 2020 roku! Elegancka, minimalistyczna i prosta w czyszczeniu kabina walk-in stała się obiektem pragnień wielu osób, które stoją przed remontem łazienki lub niedługo odbierają długo wyczekiwane mieszkanie od dewelopera. Kabina walk-in genialnie prezentuje się, ustawiona bezpośrednio na gresie lub płytkach, w które wmontowano podposadzkowy odpływ liniowy. Jego obecność zdradza wówczas zaledwie chromowane wąskie korytko. Cienka rama w kolorze chromu lub czerni wspaniale dopełnia aranżacji. Gładka tafla hartowanego szkła odbija światło, optycznie powiększając łazienkową przestrzeń. Kabina walk-in to dla fanów minimalizmu prawdziwy łazienkowy must have!
Wanna wolnostojąca – w jakich pomieszczeniach prezentuje się najlepiej?
To bardzo modne rozwiązanie, które fantastycznie prezentuje się w większych łazienkach – powyżej 6 metrów kwadratowych. Producenci prześcigają się w coraz wymyślniejszych kształtach – począwszy od prostokątnych, poprzez owalne, a na okrągłych kończąc. Wanna wolnostojąca może być wykonana z akrylu, stali nierdzewnej, żeliwa, konglomeratu, a nawet z transparentnego szkła. Rodzaj i jakość tworzywa wpływa bezpośrednio na cenę egzemplarza, ale też na komfort codziennego użytkowania. Decydując się na wannę wolnostojącą, dobrze przemyśleć układ baterii, ale też odpływ. Ten ostatni, wykonywany często w rogu łazienki, powinien znajdować się w precyzyjnie wyznaczonym miejscu – w przeciwnym razie podłączenie wanny nie będzie możliwe. Jeśli chodzi o baterię wannową, to może występować ona jako model wolnostojący, wyprowadzony wprost z podłogi, lub też jako klasyczny model przyścienny. W drugim przypadku należy mieć na uwadze, aby strumień wody trafiał bezpośrednio do wnętrza wanny, a nie na przykład na jej obrzeże – wtedy zachlapane ściany i podłogę wokół wanny mamy jak w banku.
Wanna z parawanem – kiedy warto rozważyć takie rozwiązanie?
Jeśli nie możesz zdecydować się ani na wannę, ani na prysznic i chcesz wykorzystać atuty każdego z tych rozwiązań, sięgnij po wannę z parawanem. Umożliwi Ci ona zarówno branie długich leniwych kąpieli, jak i szybki prysznic – bez ryzyka zachlapania połowy łazienki. To przydatne rozwiązanie nie tylko w domach z dużymi psami, ale też w mieszkaniach użytkowanych przez osoby preferujące różne style kąpieli. Gotowe parawany nawannowe możesz kupić w sklepach stacjonarnych, ale też internetowych. Mają zazwyczaj harmonijkową budowę, która ułatwia ich szybkie składanie i rozkładanie.