Loading...
InspiracjeOświetlenie

Najnowsze trendy oświetleniowe

Trudno wyobrazić sobie dom bez oświetlenia. Od odpowiedniego rozmieszczenia lamp zależy funkcjonalność wszystkich pomieszczeń do pracy i rekreacji. Dodatkowo lampy zalicza się do szczególnie ważnych elementów wyposażenia, które wpływa na odbiór całej przestrzeni. Tak istotna rola w dekorowaniu domowych pomieszczeń sprawia, że każdego roku pojawiają się nowe trendy związane właśnie z oświetleniem do domu. Co pod tym względem przyniósł ostatni rok? Jakie lampy cieszą się obecnie największym zainteresowaniem ze strony zarówno użytkowników prywatnych, jak i dekoratorów wnętrz? O tym opowiemy poniżej.

Moda idzie w parze z funkcjonalnością

Nowoczesne lampy to nie tylko przedmioty dekoracyjne. Obecnie stawia się bowiem przede wszystkim na rozwiązania, które łączą nietuzinkowy i piękny design z funkcjonalnością produktu.

Lampa musi zatem perfekcyjnie oświetlać daną przestrzeń, a także być jej kluczowym elementem dekoracyjnym – ze względu na wygląd samego obiektu, jak i światło, które daje.

Czy zatem wyróżniają się najmodniejsze lampy bieżącego sezonu?

Naturalny materiał – podstawa każdego produktu

Obecny sezon odchodzi coraz mocniej od ekstrawagancji i sztuczności na rzecz elementów naturalnych. Widać to również na przykładzie lamp. Projektanci proponują wiele produktów, wykonanych w znacznej części z naturalnych, nieprzetworzonych materiałów.

Spotykamy zatem lampy, które niemal w całości zbudowano z drewna. Niektóre oprawy posiadają nawet drewniane osłony źródeł światła, pozwalające na ocieplenie przestrzeni i rozproszenie światła. Modele tego typu idealnie nadają się do wnętrz skandynawskich lub wykorzystujących elementy eko architektury.

Ponownie do łask wracają także naturalne kamienie. W wielu katalogach można spotkać się z produktami stojącymi na marmurowej lub granitowej podstawie. Rozwiązania tego typu idealnie wpisują się w przestrzenie nowoczesne, choć nie ma też przeszkód, aby użyć ich w pomieszczeniach w stylu art déco.

Duże znaczy piękne – lampy wiszące do modnych wnętrz

Już od kilku sezonów sporą popularnością cieszą się okazałe lampy wiszące, które można znaleźć w sklepie https://lampy.it/. Ten trend wciąż cieszy się zainteresowaniem odbiorców i najpewniej zostanie z nami na dłużej.

Duże i często mocno rozbudowane lampy umieszcza się nad wyspami kuchennymi lub strefą relaksu w salonie. Niejednokrotnie można je wprowadzić do sypialni, a niekiedy nawet do łazienki, jeśli tylko pozwalają na to warunki.

Szczególnie duże oprawy stają się głównym elementem aranżacji wnętrza. Przykuwają wzrok, ale też zajmują sporo miejsca. Stąd należy z głową dobierać do nich pozostałe części systemu oświetleniowego, a także meble. W innym razie przestrzeń może sprawiać dość przytłaczające wrażenie.

Jedną z najpopularniejszych opraw tego typu są wciąż żyrandole, które odchodzą coraz mocniej od podstawowego wariantu, znanego od lat. Nowoczesne konstrukcje częściej przypominają awangardowe dzieła sztuki, wpisujące się jednak we wszystkie popularne obecnie nurty wnętrzarskie.

Połysk i metale kolorowe w domowym oświetleniu

Ostatni sezon to triumfalny powrót stylu art déco, który wyróżnia się mocną geometryzacją wszystkich elementów wyposażenia oraz wykorzystaniem wyłącznie wysokiej klasy materiałów. Nurt ten uwielbia kontrasty – zestawienia czerni i bieli, a także współwystępowanie powierzchni matowych z mocno wypolerowanymi.

Z tego też powodu do łask w przypadku opraw oświetleniowych znów powróciły mocno wypolerowane metale, o pięknym połysku. Oprócz tradycyjnych, srebrzystych odmian sporym zainteresowaniem cieszą się rozmaite metale kolorowe – miedź, mosiądz brąz. Dzięki nim wprowadza się nieco luksusu i elegancji do każdej przestrzeni domowej.

Tego typu produkty sprawdzają się również w aranżacjach klasycznych i minimalistycznych, dodając im nieco wyrafinowania i blichtru.

Łamanie schematów i indywidualizm

Obecnie wciąż nurty skandynawskie, minimalizm czy hi-tech dominują w nowoczesnych wnętrzach. Jeśli jednak dokładnie przyjrzymy się wzornictwu opraw oświetleniowych, zauważymy, że sporo się zmieniło na rynku w ostatnim czasie.

Style przestają być tak mocno określone, dopuszcza się rozmaite warianty oraz łączenie różnych, często mocno urozmaiconych elementów. Dzięki temu na przykład lampa skandynawska może trafić do wnętrz retro.

Co zatem jest modne? Kreatywne podejście i indywidualne łączenie różnych elementów wyposażenia. Każdy może wyrazić siebie i stworzyć idealne wnętrze, dopasowane do swojego trybu życia i upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.