Loading...
Aranżacje wnętrzInspiracjeOświetlenie

Źródła światła do domu – na co się zdecydować?

W każdym domu trzeba zadbać o dobór odpowiedniego oświetlenia. Same oprawy to jednak nie wszystko. Natężenie i barwa światła zależą bowiem przede wszystkim od zastosowanych źródeł światła. Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań, które różnią się między sobą zasadami działania oraz dawanym światłem. Czy lepiej postawić na klasyczne żarówki, czy może warto zakupić energooszczędne źródła światła LED? Najciekawsze rozwiązania dla domu omówimy poniżej.

Różne typy źródeł światła do domu

Obecnie możemy się cieszyć dostępem do wielu, mocno zróżnicowanych źródeł światła, które pozwalają na zbudowanie przyjemnych warunków do codziennego funkcjonowania w naszych domach.

Za najpopularniejsze rodzaje uznaje się:

  • żarówki,
  • halogeny,
  • diody LED.

Każdy z nich bywa wykorzystywany z różnymi rodzajami opraw. Czym się wyróżniają i kiedy warto na nie postawić?

Żarówki – podstawowe źródło światła

Niemal w każdym domu używa się standardowych żarówek. Są stosowane od lat i należą do szczególnie popularnych rozwiązań.

Jak działają? W ich przypadku światło jest emitowane na skutek przepływu prądu przez rozgrzany żarnik, który zazwyczaj wykonuje się z wolframu. Dlaczego stosuje się akurat ten metal? Wyróżnia się niezmiernie wysoką temperaturą topnienia, na poziomie ok. 3240 stopni Celsjusza. Warto bowiem pamiętać, że działanie klasycznych żarówek w głównej mierze opiera się na oddawaniu ciepła (95% dostarczanej energii). Tylko 5% odzyskuje się w formie światła.

Standardowe żarówki nie należą do najtrwalszych źródeł światła. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak powszechna dostępność oraz niski koszt zakupu.

Na rynku można znaleźć modele różniące się między sobą rodzajem gwintu. W przypadku standardowych źródeł światła, edisonowskich, określenie gwintu składa się z litery pochodzącej od nazwiska tego wielkiego wynalazcy i numeru. Mamy zatem do czynienia z żarówkami E26 (normalnymi), E40 (dużymi żarówkami sporej mocy) lub E14 (małymi żarówkami).

Poza gwintami tego typu można się spotkać z modelami wyposażonymi w bagnetowe mocowania. Takie rozwiązania są charakterystyczne również dla źródeł światła LED lub halogenów. Oznacza się je symbolami GU10 lub MR16.

Halogeny – funkcjonalne i trwałe rozwiązanie do domu

Inną opcją oświetlenia domu są halogeny. W ich przypadku szklaną bańkę wypełniają związki bromu, chloru, jodu lub fluoru, które wiążą odparowujący wolfram. Po zbliżeniu do żarzącej się skrętki wolfram ponownie się oddziela i osadza na niej, a opisane powyżej związki powracają do zamkniętego obiegu.

Halogenowe źródła światła występują w mocno zróżnicowanych wariantach. Za najpopularniejsze uznaje się:

  • kapsułki,
  • halogeny na napięcie sieciowe,
  • halogeny z reflektorem.

Specjaliści twierdzą, że halogeny bywają nawet pięciokrotnie bardziej żywotne niż standardowe żarówki. Dzięki nim można uzyskać bielsze światło niż w przypadku zwykłych źródeł światła. Wierniej też oddają kolory.

Warto równocześnie pamiętać o tym, że bańki halogenu nagrzewają się mocniej niż standardowe żarówki. Z tego powodu w zwykłych oprawach należy stosować halogeny o znacznie niższej mocy niż tradycyjne produkty, aby nie doprowadzić do uszkodzenia oprawy.

Źródła światła LED – oszczędność i wygoda

Ostatnim z wymienionych typów są źródła światła LED, czyli diody, w których dochodzi do przemian energetycznych w półprzewodnikach. W momencie gdy przepływa przez nie prąd, wydzielają one światło o różnych barwach. Proces ten nazywa się elektroluminescencją.

Diody stały się jednym z najpopularniejszych typów źródeł światła, powszechnie używanych w domach prywatnych. Dlaczego? Wyróżnia je znacznie niższy pobór energii niż inne produkty, co przekłada się na mniejsze wydatki na prąd, przy zachowaniu optymalnego komfortu oświetleniowego.

Należą również do bardzo żywotnych i bezawaryjnych produktów, co jeszcze bardziej podnosi wygodę użytkowania oraz obniża koszty ich stosowania.

Czy diody LED mają wady? Najważniejszą wciąż pozostaje ich stosunkowo wysoka cena, niejednokrotnie znacznie przewyższająca koszty zakupu innych typów źródeł światła.

Wybór źródeł światła – dostosowanie do potrzeb

Tak wiele możliwości sprawia, że łatwo znaleźć rozwiązania dopasowane do różnych potrzeb.

Klasyczne żarówki powoli ustępują pola diodom LED, których jakość wzrosła w ostatnim czasie, przy równoczesnym obniżeniu ceny. Dzięki temu mogą być stosowane nie tylko w kinkietach i mniejszych oprawach dekoracyjnych, ale także jako oświetlenie główne, do czego do tej pory często wykorzystywano halogeny. Warto dokładnie sprawdzać parametry i testować różne rozwiązania, aby znaleźć opcję dla siebie.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.