Loading...
Porady

Zakup mieszkanie w stanie deweloperskim

zakup-mieszkania, deweloper, remont
zakup-mieszkania, deweloper, remont

Jakie są zalety zakupu mieszkania w stanie deweloperskim?

Zakup mieszkania to jeden z najpoważniejszych wydatków w życiu. W przypadku wielu osób wiąże się z zaciągnięciem zobowiązania finansowego na kolejnych 20, a nawet 30 lat. Dla większości to jedyna opcja nabycia własnych czterech kątów. Zobacz, jakie są zalety zakupu mieszkania w stanie deweloperskim.

Po pierwsze: standard i stan części wspólnych

Mieszkania kupowane od dewelopera wyróżnia nowoczesne budownictwo, świeże klatki schodowe wyposażone w nowoczesne windy, zadbane przestrzenie wokół budynku, piwnice oraz miejsca postojowe. Nowoczesne elewacje, wykończenie balkonów i korytarzy bije na głowę to, co można spotkać w blokach z wielkiej płyty. Kupując mieszkanie dopiero co wybudowane, masz pewność, że budynek spełnia wyśrubowane normy pożarnicze. Zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych materiałów powinno też wiązać się z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie.

Po drugie: niższy fundusz remontowy

Dzięki temu, że kupujesz mieszkanie w świeżo wybudowanym bloku, nie musisz łożyć większych środków na fundusz remontowo-budowlany. W najbliższych latach nie będzie interesować Cię składka na naprawę windy, ocieplenie bloku, wymianę dachu czy wykonanie nowej elewacji. W zależności od miasta, spółdzielni i stanu mieszkania, w przypadku zakupu na rynku wtórnym przyjdzie Ci zapłacić comiesięczny czynsz droższy o nawet kilkaset złotych w stosunku do mieszkania z rynku pierwotnego. Comiesięczne koszty potrafią zebrać się do odczuwalnych dla budżetu kwot – zwłaszcza gdy na utrzymaniu masz więcej niż jedno mieszkanie.

Po trzecie: bogaty wybór mieszkań

Masz już swoje lata i zależy Ci na mieszkaniu z ogródkiem? A może studiujesz i marzy Ci się balkon z widokiem na panoramę miasta? W każdym z tych przypadków będziesz oczekiwać innego lokalu. W zależności od aktualnej sytuacji życiowej, wieku oraz liczby domowników i zasobności portfela może interesować Cię większy lub mniejszy metraż. Masz do wyboru szereg lokalizacji – bliższych, ale też i bardziej oddalonych od centrum. Nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego, masz większe możliwości wyboru interesującego Cię lokalu. W przypadku rynku wtórnego jesteś zależny od decyzji sprzedających.

Po czwarte: łatwość zakupu miejsca postojowego

Oferowane przez deweloperów nieruchomości znajdują się w miejscach wyposażonych w miejsca postojowe – zarówno te na powietrzu, jak i te znajdujące się w garażu podziemnym. Na etapie zakupu mieszkania możesz wybrać sobie miejsce (a nawet kilka), jakie Cię interesuje i za dopłatą mieć do niego wyłączny dostęp. To bardzo wygodne rozwiązanie – zarówno wtedy, gdy kupujesz mieszkanie na własne potrzeby, jak też z myślą o wynajęciu. Kupując miejsce w garażu podziemnym, możesz zabezpieczyć samochód przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Po piąte: poczucie bezpieczeństwa

Współczesne osiedla są zazwyczaj ogrodzone, strzeżone, a nawet monitorowane 24 godziny na dobę. Niektóre są wyposażone dodatkowo w recepcję. W ten sposób zapewniają zdecydowanie większe bezpieczeństwo niż standardowe bloki z wielkiej płyty, często z popsutymi domofonami, do wnętrza których nietrudno się dostać.

Po szóste: zadbane place zabaw i przestrzenie zielone

Umożliwiają zabawę dzieciom w zamkniętej bezpiecznej przestrzeni, do której dostępu nie mają przypadkowe osoby. To również większa szansa na socjalizację pociechy w towarzystwie rówieśników pochodzących z podobnego środowiska. Coraz więcej osiedli deweloperskich wyposażonych jest w prywatne parki i siłownie na świeżym powietrzu. Pozwalają one komfortowo spędzić czas bez wychodzenia daleko od domu, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku najmłodszych.

Po siódme: brak PCC

Kupując mieszkanie od dewelopera, nie musisz płacić podatku PCC. Inaczej ma się sprawa w przypadku nabycia nieruchomości z rynku wtórnego – kupujący musi zapłacić 2% jej wartości do właściwego sobie urzędu skarbowego. Od nabywcy pobiera je bezpośrednio notariusz. Pamiętaj jednak, że nabywając mieszkanie od dewelopera, musisz zapłacić podatek VAT – z racji tego, że nieruchomość jest nowa i dopiero pojawia się na rynku mieszkaniowym.

Po ósme: rękojmia dewelopera

Zgodnie z ustawą deweloperską, sprzedający zobowiązuje się nałożyć na nieruchomość rękojmię. Jeżeli w ciągu 5 lat od oddania mieszkania do użytku coś się w nim zepsuje, deweloper ma obowiązek dokonać naprawy na własny koszt. Zmniejsza to wydatki związane z wzywaniem fachowców, jakie leżą po stronie kupującego.

Po dziewiąte: opcja dopasowania mieszkania do własnych potrzeb

Na etapie budowy możesz dokonać zmian lokatorskich. Zazwyczaj wiąże się to z dodatkową opłatą, ale pozwala lepiej dopasować rozkład mieszkania do własnych potrzeb. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego tego typu modyfikacje bywają trudniejsze do wprowadzenia w życie oraz wymagają zgody ze strony spółdzielni.

Po dziesiąte: nowoczesny rozkład

Funkcjonalne rozkładowe mieszkania deweloperskie dają większe możliwości dopasowania nieruchomości do własnych oczekiwań. Szersze korytarze, większe okna lepiej doświetlające pomieszczenia, wygodne loggie, ogródki i balkony – wszystko to wpływa na wyższy poziom życia w nowym lokalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.