Loading...
Porady

Techniczny odbiór mieszkania w stanie deweloperskim

odbior-mieszkania, stan-deweloperski, techniczny-odbior

Techniczny odbiór mieszkania w stanie deweloperskim. Co warto o nim wiedzieć?

odbior-mieszkania, stan-deweloperski, techniczny-odbior

Moment odbioru długo wyczekiwanego mieszkania to jeden z bardziej pamiętnych momentów w życiu. Mając z tyłu głowy wizję urządzania wnętrza, uzbrój się w cierpliwość. Pamiętaj, że od skrupulatności sprawdzenia wszystkich aspektów nieruchomości może zależeć komfort Twojego mieszkania w nowym miejscu. Sprawdź, jakie elementy warto skontrolować podczas odbioru technicznego mieszkania.

Elementy konstrukcyjne i instalacyjne budynku

Poziom wykonania sufitów, stropów i skosów – to jeden z pierwszych elementów, który należy sprawdzić w czasie odbioru technicznego mieszkania. Stan powierzchni można zbadać przy użyciu dwumetrowej poziomicy. Natomiast ewentualne zawilgocenia – przy pomocy termowizji. Bardzo ważne jest też sprawdzenie jakości wykonania tynków. Rysy, pęcherze, ubicia kantów – każdy z nich warto wpisać do protokołu i zlecić naprawę ekipie wykonawczej dewelopera.

Stolarka okienna

Uszkodzenia ramy okiennej mogą powstawać na skutek ubicia przez pracownika ekipy wykonawczej lub stanowić wadę fabryczną, powstałą jeszcze na etapie produkcji. Podczas transportu i montażu może również dojść do porysowania szyb okiennych czy uszkodzenia klamek. Dlatego też ważne jest dokładne sprawdzenie stanu stolarki okiennej. Warto zbadać jakość uszczelek okiennych, od których zależy poziom ciepła i hałasu panującego w mieszkaniu. Niedokładności hydroizolacji przy ramach okiennych mogą skutkować skraplaniem się pary wodnej na szybach. Kontrolując stan stolarki okiennej, warto zwrócić uwagę również na to, czy zawiasy mają swoje fabryczne maskownice. To detal, który wpływa na estetykę wykończenia okna.

Łazienka i grzejniki

Kolejną kwestią, którą warto skontrolować, odbierając mieszkanie od dewelopera, są grzejniki. Należy sprawdzić, czy nie noszą śladów odprysków, a maskownice nie są wygięte. Na tym etapie w łazience do sprawdzenia są głównie odpływy. Czasem, pracownicy nakładający tynki na ścianach, z rozpędu tynkują również i odpływy.

Balkon i posadzki

Balkon to również powierzchnia, która może mieć potencjalne usterki. Zazwyczaj drobne niedociągnięcia dotyczą fug, które kruszą się i wypadają ze szczelin już w momencie odbioru mieszkania. Problemem mogą być także pęknięte płytki czy źle zrealizowane uzupełnienia silikonowe wokół drzwi balkonowych. W przypadku posadzek kluczowa jest staranność ich wykonania. Należy także sprawdzić, czy nie ma zbyt dużych spadków powierzchni. Można to zmierzyć przy pomocy poziomicy.

Jakie narzędzia warto mieć ze sobą podczas odbioru mieszkania?

Spośród najbardziej podstawowych sprzętów, przydatnych podczas odbioru mieszkania od dewelopera, jest dwumetrowa poziomica. Osobom, które mają nieco większe rozeznanie w pracach inżynieryjnych i pomiarowych, przyda się elektroniczny dalmierz do pomiaru wysokości pomieszczeń oraz ich kubatury. Natomiast jeśli zależy Ci na profesjonalnym przeglądzie tego, co znajduje się pod tynkiem, skorzystaj z usług profesjonalisty, który dokona kontroli przy użyciu kamery termowizyjnej. Koszt takiej usługi uzależniony jest od metrażu mieszkania i województwa. Zwykle jednak nie przekracza 400 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.