Loading...
Porady

3 łatwe sposoby na to, jak wyczyścić wełniany dywan

jak wyczyścić wełniany dywan

Dywany z wełny cieszą się rosnącą popularnością. Ich naturalny skład oraz proces ręcznego tkania sprawiają, że to produkty unikalne i poszukiwane. Z uwagi na wyjątkowość takich dywanów warto wiedzieć, jak o nie zadbać, by latami cieszyły oczy i nie straciły swojego naturalnego piękna. Jak zatem samodzielnie odświeżyć dywan? Poniżej prezentujemy 3 łatwe sposoby pielęgnacji dywanów z wełny, dzięki którym zachowają one swoje zalety wizualne i praktyczne.

Dbanie przez odkurzanie

Najprostszym sposobem na zadbanie o estetyczny wygląd dywanu jest jego systematyczne odkurzanie. Nie należy obawiać się tej metody – dywany wełniane można odkurzać nawet codziennie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Znalezienie w pojemniku odkurzacza włosia z dywanu nie będzie w tym przypadku niczym niepokojącym. Podczas odkurzania dywan oddaje luźne włosie, dzięki czemu nie zalega ono na jego powierzchni ani nie szpeci podłogi wokół. To zupełnie naturalny proces, który ustępuje podczas użytkowania i nie wpływa negatywnie na wygląd dywanu. Pamiętaj jednak, że dywan z wełny to produkt delikatniejszy niż jego syntetyczne odpowiedniki, dlatego moc odkurzacza ustawiaj zawsze na minimum.

jak wyczyścić wełniany dywan

 

Jak odświeżyć dywan z wełny?

Choć odkurzanie jest podstawą dbania o dywany, to można je także z powodzeniem czyścić ręcznie. Jak zatem wyczyścić dywan bez odkurzacza? To proste. Przywrócenie dywanom z wełny świetnego wyglądu wymaga nieco czasu i pracy, ale nie sprawia większych trudności. Aby ręcznie odświeżyć dywan, kilka razy do roku wytrzep go i rozwieś na wolnym powietrzu w słoneczny, suchy dzień. Dzięki wytrzepaniu pozbędziesz się głębiej zalegających zanieczyszczeń i kurzu, co znacząco poprawi wygląd dywanu. Z kolei wietrzenie (godzinne) pozwoli usunąć roztocza, będące częstą przyczyną alergii. Odświeżony w ten sposób dywan będzie nie tylko cieszył oczy, ale także uchroni domowników przed objawami uczulenia.

Pranie naturalnych dywanów

Przyjęło się sądzić, że dywany z naturalnych tworzyw pierze się wyłącznie na sucho z użyciem dedykowanych proszków lub granulatów. To wygodna opcja, ponieważ preparatem wystarczy posypać dywan, a następnie go odkurzyć, aby uzyskać pożądany efekt odświeżenia. Warto jednak wiedzieć, że dywany wełniane można z powodzeniem prać także na mokro. W tym jednak przypadku należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą uniknąć zniszczenia dywanu z naturalnej wełny.

jak wyczyścić wełniany dywan

Pranie na mokro sprawia, że dywan nie tylko odzyskuje przyjemny dla oka wygląd, ale przede wszystkim staje się czysty, świeży i higieniczny. Wydawać by się mogło, że aby uzyskać taki rezultat, należy dywan obficie zmoczyć. To błąd! Wełna doskonale absorbuje wodę, a przemoczenie dywanu może go nieodwracalnie uszkodzić. Pranie naturalnego dywanu wyklucza zatem zanurzenie go w wodzie czy polewanie nią. Jak zatem wyprać wełniany dywan bez ryzyka jego zniszczenia?

Rozwiązaniem jest odkurzacz piorący

Samodzielne wypranie dywanu odkurzaczem nie jest trudne. Wystarczy nanieść na dywan szampon rekomendowany przez jego producenta, odczekać czas przewidziany w instrukcji i zebrać odkurzaczem pianę / wilgoć z czyszczonej powierzchni. Poszczególne kroki prania mogą się nieznacznie różnić w zależności od zaleceń producenta lub używanego produktu, ale zawsze należy pamiętać o tym, by dywanu nie przemoczyć. Istotne jest także, by nie używać do prania gorącej wody lub pary wodnej, ponieważ wysoka temperatura zniszczy wełnę.

jak wyczyścić wełniany dywan

Informacji o tym, jak dokładnie prać dany dywan odkurzaczem piorącym, należy szukać bezpośrednio u producenta dywanu. To najpewniejsze źródło wiadomości, dzięki którym uniknie się błędów i ewentualnego zniszczenia produktu.

 

Warto znaleźć czas na właściwe zadbanie o wełniany dywan, aby przez wiele lat cieszyć się jego naturalnym pięknem i walorami użytkowymi. Zaprezentowane w artykule zabiegi pielęgnacyjne są łatwym i niedrogim sposobem na zachowanie uroku dywanu z wełny przez długi czas.

 

**************************

Więcej porad, wskazówek i inspiracji udostępniamy na stronie living-home.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.