Loading...
Urządzanie wnętrz

Jak wybrać firany do kuchni ?

Zasłony są wykończeniem każdego pomieszczenia. Nie zawsze jest jasne, co zrobić w kuchni: czy ograniczyć się do niepozornej rolety, czy też udekorować tiulem, firankami i obszyciem z frędzli?

Co dziś powiesić w kuchni: przegląd popularnych opcji

Firany do kuchni to standardowe dekoracje okienne w mnogości wzorów i kolorów. Nawet jeśli okap jest wydajny, a bateria nowoczesna i bezrozpryskowa, nie da się uniknąć cząsteczek jedzenia, wody i tłuszczu na szybie i otaczających ją powierzchniach, jeśli znajduje się ona w strefie gotowania. Ale nawet jeśli kuchnia jest przestronna, a okno znajduje się daleko, projektanci nadal rzadko dekorują okna kuchenne wieloma warstwami, a zwykle wybierają:

 • Coś koronkowego, aż do parapetu: rolety lub rolety rzymskie, żaluzje;
 • Lekkie, „bardziej pokojowe” wersje bez lambrekinów i skomplikowanych dekoracji: zasłony z tiulem, sam tiul lub same zasłony, zasłony + rolety.

Zasłony + tiul lub oba osobno

To najpopularniejsze opcje nowoczesnych zasłon do kuchni w połączeniu z salonem.

Jakie są cechy?

 • Możesz wizualnie powiększyć otwór okienny , na przykład podnosząc gzyms o ponad jedną trzecią szerszy niż samo okno.
 • Nie wieszaj się obok kuchenki gazowej. Długie nadmuchiwanie tkaniny w przeciągu może wywołać pożar.

Rolety

Nieprzezroczysta tkanina naciągnięta na rolkę, po rozwinięciu całkowicie zasłania okno, a po złożeniu zwija się w zwartą formę. Taka konstrukcja może być zamocowana na ścianie nad otworem okiennym lub bezpośrednio na skrzydłach okiennych.

Okno ozdobione jedynie zwiniętym płótnem może wyglądać zbyt ascetycznie. Jeśli początkowo nie planowałeś takiego efektu, możesz uzupełnić rozwiązanie o zasłony.

Jakie są cechy ?

 • Rolety prefabrykowane można łatwo dopasować do szerokości okna. Rolka wraz z tkaniną może być cięta ręcznie.
 • Nie można prać w pralce, dozwolone jest tylko pranie chemiczne. Aby wygląd żaluzji przez dłuższy czas pozostał schludny, producenci często stosują impregnację materiału przeciw zabrudzeniom. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, zapytaj o impregnację u sprzedawcy.
 • Jeśli przymocujemy roletę do skrzydeł, nie będziemy mogli szeroko otworzyć okna: przy otwieraniu roleta uderzy w skarpę.

Rolety rzymskie

Mechanizm tych modeli jest podobny do żaluzji; tkanina jest drapowana w piękne, równomiernie ukształtowane plisy, gdy się podnosi. Podobnie jak roleta, są one mocowane do skrzydeł okiennych lub do ściany nad otworem okiennym.

Jakie są cechy ?

 • Mechanizm rolet rzymskich jest przeznaczony do wąskich okien.
 • Jeśli chcesz zainstalować rolety rzymskie na szerokim oknie, potrzebujesz kilku zasłon.

Jakie opcje obecnie są mało popularne?

 • Firany kawiarniane, gdy płótno jest przymocowane do okapu pośrodku otworu okiennego;
 • Zasłony z nici;
 • Krótkie zasłony i tiul z asymetrycznym dołem.

Jakie tkaniny są odpowiednie?

Aby uzyskać praktyczne i piękne firany w kuchni, wybierz tkaniny mieszane z przewagą materiałów syntetycznych (około 85-90%) w składzie – akryl, poliester, poliamid oraz dodatek naturalnych – bawełna, len, batyst. Takie kompozycje nie pozwolą tkaninie się skurczyć, wytrzymają wielokrotne pranie i nie zrzucają się na słońcu.

Od czego zacząć przy wyborze projektu zasłon do kuchni?

Od stylu pokoju lub pomieszczenia. Przestrzenie zaprojektowane w nowoczesnych stylach – skandynawskim, loftowym, minimalistycznym, hi-tech – sugerują dużo światła i prawie całkowity brak tkanin na oknach. Do takich kuchni nadają się rolety, żaluzje, zasłony lub tiul z gładkich tkanin.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.