Loading...
FarbyGlazuraTapety

Czyścimy ściany

Mycie ścian

W domu można mieć rozmaite wykończenia, meble, kolory i faktury, ale każdy z nas ma ściany pokryte farbą, kamieniem, tapetą, płytkami czy drewnem. Jak czyścić takie powierzchnie, aby były piękne i trwałe?
Mycie ścian

Ściany pomalowane farbami lateksowymi lub akrylowymi można zmyć szmatką z mikrofibry nasączoną letnią wodą z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Uważaj na farby inne, niż wymienione – część z nich tylko z nazwy jest zmywalna a w rzeczywistości plama na ścianie po przetarciu wilgotną ściereczką rozciera się w duży kleks albo kolor zostaje na tkaninie. Takie kłopotliwe ściany najlepiej po prostu odświeżyć dzięki przemalowaniu. Można tez spróbować przetrzeć je suchą szmatką – może brud uda się zetrzeć lub przynajmniej sprawić, by przestał być tak widoczny.

Mycie ścian

Ściany malowane farbą olejną myjemy partiami, zaczynając od dołu i używając lekko nasączonej w ciepłej wodzie gąbki. Nie szorować! Lepiej nie myć ścian od góry, by powstają zacieki, które trudno usunąć z farby olejnej.

Niezmywalne tapety są ładne, ale kłopotliwe, gdy się zabrudzą. Czyści się je dzięki omiataniu miękką szczotką, odkurzaniu lub przecieraniu suchą, miękką ściereczką. Niektóre ślady zejdą po potarciu białą gumką do ścierania ołówka. Zmywalna tapeta jest mniej kłopotliwa – traktuje się ją lekko nasączoną gąbką i myje od dołu po kawałku.

Płytki i kafelki na ścianach myjemy stosownym preparatem lub roztworem ciepłej wody z octem albo płynem do naczyń. Połyskliwe płytki można potraktować właściwym nabłyszczaczem. Stosujemy szmatki delikatne i takie, które nie gubią włosków – mikrofibra jest tu bardzo dobrym rozwiązaniem, choć równie dobra jest tetra.

Mycie ścian

Ściany z kamienia
regularnie odkurzamy lub wymiatamy brud szczotką, można je myć według zaleceń producenta. Podobnie postępujemy z drewnianymi wykończeniami – przede wszystkim się je odkurza, ale nie wolno ich myć, bo się wypaczają. Tu stosujemy odpowiednie preparaty do drewna i miękkie szmatki.

W domach, w których są małe dzieci i zwierzęta nie warto wysilać się na delikatne, śnieżnobiałe ściany i subtelne wykończenia – lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania. Ściany przynajmniej w pokoju dziecinnym powinny być pokryte zmywalną tapetą lub farbą akrylową albo lateksową. Można też kupić specjalną farbę, po której można malować – wielu rodziców wybiera tę opcję, aby sprawić dzieciom wielką radość i zabawę.

9 comments
 1. aguess

  Zawsze miałam problem z myciem ścian, nie tylko dla tego, że zawsze łasiłam się na kupno tańszej farby, czyli tej niezmywalnej i potem plułam sobie w brodę, że nie zainwestowałam w droższą, ale łatwiejszą w utrzymaniu zmywalną farbę. Drugim problemem w moim domu jest wilgoć, która pojawia się na ścianach w postaci czarnych plam. Bardzo ciężko jest je zmyć, dlatego szkoda, że nie napisaliście jak poradzić sobie z takim rodzajem brudu…No ale może wkrótce i taki artykuł na tym blogu się pojawi! Mam taką szczerą nadzieję 🙂

 2. mamatata

  Do usuwania pleśni w postaci czarnych nalotów na ścianach świetnie spisuje się „SAVO” do spryskiwania.

 3. anulka12

  to prawda,lepiej zainwestować w droższą farbę,ja tak zrobiłam i z myciem ścian nie mam żadnego problemu,nic nie schodzi(mam tu na myśli farbę) 🙂

 4. ada

  farby z teflonem dobrze sobie radzą jeśli chodzi o ich mycie. nie miałam z tym problemu. niedawno malowałam dziecku pokój Śnieżka satynową i po paru dniach już musiałam zmywać ze ściany malunki. farbie nic się nie stało, kolor nie zszedł ani nie wyblakł.

 5. Kaśka

  Ja na szczęście nie mam już problemu z czyszczeniem ścian, chociaz przyznam szczerze, że niedawno wychodziłam z siebie żeby doczyścić to co malowała na ścianach moja mała córka. Teraz pomalowałam dwa pokoje śnieżką z teflonem. Wszystkie zabrudzenia schodzą natychmiast, wystarczy wilgotną ściereczką przetrzeć. Idealne wyjście dla mnie, bo moje dziecko chyba odkryło w sobie duszę artysty i maluje gdzie popadnie.

 6. Anulek

  mam w domu ściany malowane farbą lateksową z Magnata. takie ściany można
  myć bez problemu ciepłą wodą z jakimś detergentem. farba jest odporna nawet na szorowanie. kolor nie schodzi , nie robią się smugi.

 7. Reni

  Czyszczę mokrą gąbką bez detergentu i wszystko ładnie się zmywa bez szkody dla powłoki. Gąbka jest zdecydowanie lepsza niż ściereczka, oczywiście musi być wyciśnięta. Ściany mam pomalowane barwami natury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

malowane szkło witrażowe
Designerskie krzesło z odzysku
sypialnia z podwójnym łożem małżeńskim
biokominek etanolowy
Wiosenne kwiaty - przebiśnieg