Loading...
FiranyWyposażenie wnętrz

Firanki sznurkowe bez tajemnic

Firany sznurkowe

Obecnie bardzo modne i popularne są firanki sznurkowe, nazywane makaronami. To ciekawa dekoracja okna, nowoczesna i estetyczna a wielość wzorów sprawia, że nie trzeba się obawiać, iż w co drugim mieszkaniu zobaczymy taki sam model. Jak rozsądnie wybierać Makarony, zakładać je i prać? Zapraszamy do lektury.

Firany sznurkowe

Firanki sznurkowe, nazywane także persjanami lub makaronami, to dekoracja okienna, mogąca pełnić też rolę przesłony w drzwiach lub nieformalnej ścianki działowej. Te firanki nie wymagają marszczenia, więc kupuje się na wymiar na przykład na dwa metry karnisza 2 metry firanki.

Zwykle firanki są już obrobione, mając u góry ozdobną taśmę z kominem do przeciągnięcia przez rurę karnisza (można je także powiesić klasycznie na żabkach, choć na karniszu prezentują się znacznie lepiej). Sznurków lepiej nie wieszać na żyłce, gdyż wbrew pozorom są dość ciężkie i mogą opadać w centralnej części żyłki.

Firany sznurkowe

Firanki można od dołu podcinać samodzielnie, niedużych nierówności nie widać, więc nie trzeba się tego obawiać.

Kupując firanki sznurkowe z koralikami NIGDY nie rozwijaj koralików przed lub razem z gładkimi sznurkami, gdyż poplączą się do tego stopnia, że trzeba kołtun zwyczajnie wyciąć. Zwykle pasma z koralikami są nawijane na osobny kartonik i rozwija się je z niego dopiero po zawieszeniu i opuszczeniu gładkich sznurków bez koralików.

Firanki sznurkowe przepuszczają mniej więcej tyle światła, co zwykłe chyba, że są bardzo ciemne (czerń, granat) wtedy w pomieszczeniu jest ciemniej, niż zwykle. Makarony najlepiej prezentują się na tle rolet, raczej nie służy im towarzystwo zwykłych zasłon.

Pranie firan sznurkowych wbrew pozorom nie jest trudne – pierze się je albo w specjalnym woreczku, dołączanym do opakowania firan albo sprytnym sposobem. Aby sznurki się nie poplątały, warto zapleść je w luźne warkocze i na końcu mocno spiąć gumką. Dzięki temu sznurki nie zbiją się w kołtun. Warto pamiętać, aby firanki wieszać i rozsupływać jeszcze wilgotne. Jeśli masz firankę z koralikami, nie pierz jej w wannie a zamotaj warkocze i przepłucz w wannie. Dzięki temu nie uszkodzisz ani pralki ani koralików.

Firan sznurkowych nie trzeba prasować! Są wykonane ze sztucznych tworzyw i jeśli powiesi się je wilgotne po praniu, to pięknie zwieszą się w samoistny sposób.

Zdarza się, że po praniu firanka zwiesi się, ale jest nierówna od dołu – można ten defekt delikatnie wyrównać, przycinając nożyczkami wystające frędzelki.

4 comments
 1. tini68

  Fajny pomysł z tymi sznurkowymi firankami. Wyglądają rzeczywiście nietypowo i raczej się ich nie spotyka. A przynajmniej moi znajomi takich nie mają. Ale obawiam się czy to pranie faktycznie jest takie łatwe 🙁 A dla mnie to ważne bo jestem uczulony na kurz i pranie raczej często jest potrzebne.

 2. aguess

  Już od dawna podobały mi się tak zwane ‚makarony’, te firanki wyglądają naprawdę przepięknie!
  Od wielu lat ma takie makarony powieszone w drzwiach moja babcia i jest bardzo zadowolona, co więcej są one bardzo oryginalne i zachwycają znajomych już przez długi czas! Może gdybym znalazła jakiś fajny model to i sama bym sobie takie sprawiła do swojego pokoju.

 3. Monika

  Posiadam w jednym pomieszczeniu tego typu firany i muszę przyznać, że jednak tradycyjne podobają mi się o niebo lepiej i przede wszystkim są o wiele praktyczniejsze. Firany sznurkowe nie pasują do każdego stylu wnętrz i często się po prostu plączą.

 4. Viki

  Moim zdaniem firanki makarony ładnie wyglądają wewnątrz mieszkania (od środka) w dużych oknach, z zewnątrz nie prezentują się już tak dobrze jak tradycyjne firany zwłaszcza w domach. Nadają się bardziej do mieszkań w blokach niż do domu. Chociaż to kwestia gustu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

malowane szkło witrażowe
Designerskie krzesło z odzysku
sypialnia z podwójnym łożem małżeńskim
biokominek etanolowy
Wiosenne kwiaty - przebiśnieg