Loading...
InspiracjeWyposażenie wnętrz

Naklejki, ornamenty i dekoracje

Naklejka (foto: jushih, flickr.com)

Kropki, paski, kwiatki, iluzje optyczne, pomost albo ulice Nowego Yorku – możesz mieć na ścianie co tylko zechcesz.  Możliwości jest bez liku. Oczywiście można kupić gotowy szablon, narysować wzór samemu lub zlecić wykonanie projektu według autorskiego pomysłu.

Naklejka (foto: jushih, flickr.com)
Naklejka (foto: jushih, flickr.com)

Kwiaty magnolii, kompozycje z liści, a nawet drzewo – wybór jest spory. Najlepiej rozejrzeć się w sklepie ogólnobudowlanym albo zamówić wprost z Internetu. Najpierw musimy się zastanowić, jaki obszar pokoju chcemy zagospodarować. Mamy ozdoby różnych rozmiarów – od zaledwie kilkucentymetrowych do zajmujących całe ściany. Kiedy podejmiemy już decyzje dotyczącą wielkości, przechodzimy do wyboru kolorów.  Jeśli chodzi o naklejki – najlepiej, aby komponowały się z wystrojem wnętrza. Kiedy nie możemy się zdecydować, najbezpieczniejsze są kolory uniwersalne, czyli kompozycje bieli z czernią lub delikatne szarości (niezbyt głębokie, aby nie przygnębiały!).

Może być tez tak, ze mamy swoją ulubiona paletę barw, albo wnętrze zaaranżowane w określonym stylu np. rustykalnym lub kolonialnym, wówczas ozdoby na ścianę dopasowujemy według uznania, najlepiej na zasadzie kontrastu. W wypadku, gdy nie jesteśmy pewni swojego wyboru, zawsze można pójść po poradę do specjalisty. W niektórych  hipermarketach w wyznaczone dni mamy szansę otrzymać  darmowe porady dekoratorów, którzy fachowym okiem pomogą  w ożywieniu wnętrza.

Paleta barw
Paleta barw

Według specjalistów każdy kolor nosi określony ładunek emocjonalny. Zielony i niebieski uspokajają, jednak w nadmiarze mogą powodować apatię. Warto zatem jest urozmaicić je barwami „energetycznymi” czyli żółcią lub czerwienią. Za najbardziej optymistyczny został uznany pomarańczowy – nie może zatem w naszym królestwie zabraknąć choćby drobnych dodatków w tym kolorze. Na ścianach unikać powinniśmy braw ciemnych – brązów i szarości. Mogą one przygnębiać.  Najzdrowiej jest przebywać w otoczeniu barw pastelowych. Nic dziwnego, że od lat dobrze się mają w naszych sypialniach słoneczne żółcie, zielone groszki, jagodowe koktajle, czy delikatne błękity.

Wybraliśmy już kolory, zaczynam więc od najprostszych „w obsłudze” naklejek naściennych.

Mamy w ręku naszą wymarzoną naklejkę. Musimy już tylko sprawić aby znalazła się na ścianie, dokładnie w miejscu, które na nią wyznaczyliśmy.

Pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić jest  przygotowanie powierzchni. Powinna być gładka, czysta i sucha (inaczej naklejka może nie przywrzeć do ściany wystarczająco mocno i po miesiącu zacznie przypominać bardziej stary rupieć, niż ozdobę). Następnie robimy przymiarkę, czyli przyklejamy nalepkę do ściany taśmą klejąca. Uwaga! Na tym etapie nie odklejamy nic z szablonu! Naklejki także lubią pieszczoty – kolejna rzecz, którą robimy to tzw. „gładzenie po pleckach” – kładziemy nalepkę na stół lub podłogę i wygładzamy czymś ostrym folię samoprzylepną. Dobrze sprawdzają się w tej czynności opakowania od płyt CD. Dopiero po tej czynności odklejamy tylny papier. Następnie nanosimy wzór na ścianę – zaczynając od któregoś z górnych rogów, pomału i dokładnie.  Po skończonym zabiegu wygładzamy szmatką (aby uniknąć efekty bąbelków) i zdejmujemy folię transportową. I efekt murowany!

My jesteśmy zadowoleni z dobrze wykonanej pracy,  a nasz pokój zyskał nową, świeżą aranżację. 🙂

2 comments
  1. aguess

    Już od dawna podobały mi się różnego rodzaju naklejki na ściany. To na prawdę świetny pomysł, by w łatwy i tani sposób ożywić wygląd swojego pokoju. Na rynku jest ich tak dużo, że czasem na prawdę ciężko jest się zdecydować na ten „właściwy” wzór. Dlatego zgadzam się, że najlepszym pomysłem jest rozmowa z dekoratorem. Szkoda, że mam małe mieszkanie i musiałam zrezygnować z dużych naklejek na rzecz tych trochę mniejszych…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

malowane szkło witrażowe
Designerskie krzesło z odzysku
sypialnia z podwójnym łożem małżeńskim
biokominek etanolowy
Wiosenne kwiaty - przebiśnieg