Loading...
DekoracjeInspiracje

Uprawa storczyków w domu

Storczyk

Storczyki to ostatnio bardzo popularne i chętnie kupowane rośliny doniczkowe. Moda na storczyki jest związana w największej mierze z ich atrakcyjnymi kwiatami – na łodydze znajduje się przeważnie wiele pąków kwiatowych i roślina kwitnie bardzo długo oraz obficie, otwierając kolejne kwiatostany. Podpowiemy, jak właściwie dbać o storczyka, by był piękny, zdrowy oraz wspaniale prezentował się przez cały rok.

Storczyk

Miejsce

Świeżo kupiony lub otrzymany kwiatek należy przystosować powoli do warunków, jakie mamy w mieszkaniu. Roślina dobrze czuje się na miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Wymaga światła rozproszonego i niezbyt ostrego, ale szkodzi jej także brak słońca. Idealnym stanowiskiem dla storczyków są nieosłonięte półki i parapety okien wschodnich oraz zachodnich. Miejsca przy północnych oknach są zbyt ciemne a południowe za jasne – oba nie są dobre dla rośliny. Od północy storczyk będzie rósł bardzo powoli i może już nie kwitnąć, zaś od południa grożą mu poparzenia. Najlepiej jest więc eksponować storczyki na wschodnich i zachodnich stanowiskach, gdzie nie brakuje światła, ale jest ono dość delikatne.

Storczyk

Podlewanie

Storczyki należy podlewać umiarkowanie przez cały rok mając w pamięci to, że bardziej szkodzi im zalanie, niż przesuszenie. Roślina nie lubi mokrego podłoża, gdyż w takiej sytuacji dochodzi do bardzo szybkiego i negatywnego w skutkach gnicia korzeni. W przypadku tej rośliny, lepiej jest zapomnieć o podlaniu, niż robić to zbyt często i intensywnie. Aby określić, czy już można podlać storczyk, warto przyjrzeć się jego korzeniom – gdy są białe albo srebrne, podlewamy, gdy są zielone – nie podlewamy. Jeśli kwiatek ma nieprzeźroczystą doniczkę, można ocenić po jej wadze, czy roślina wymaga podlania – bardzo lekka sugeruje konieczność podlania, średnia – wstrzymanie się od tej czynności. W okresie spoczynku rośliny (koniec lata-jesień) storczyk niemal nie wymaga wody – można nawet zupełnie przestać go podlewać przez 1,5-2,5 miesiące. Przypominamy, by storczyk podlewać odstałą wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej rano. Nadmiar wody z podstawki usuwamy – niedopuszczalne jest, aby wystające korzenie nurzały się wodzie – spowoduje to ich szybkie gnicie i chorobę całej rośliny. Co ciekawe – storczykom posłuży nałapana w trakcie opadów deszczówka lub woda z rozpuszczonego śniegu.

Storczyk

Przesadzanie

Tu temat jest krótki – storczyki nie znoszą przesadzania i robi się to tylko w naprawdę uzasadnionych przypadkach (korzenie rozsadzają doniczkę albo na korzeniach osadziło się zbyt dużo soli mineralnych z wody). Jeśli podłoże zbiło się i korzenie są przez nie mocno uciskanie, co utrudnia dojście powietrza, storczyk także wymaga przesadzenia. Storczyki przesadza się zaraz po przekwitnięciu, nigdy w okresie spoczynku. Jeśli storczyk puszcza korzenie symetrycznie, umieszcza się go na środku doniczki; jeśli niesymetrycznie, kwiat sadzi się z boku tak, aby rozrastające się pędy miały miejsce w centralnym miejscu doniczki. Kupując doniczkę wybierzmy taką dla storczyków i zaledwie nieco większą, niż stara. Doniczka dla storczyka jest dość wąska i wysoka, na liczne otworki w dnie i często wspiera się na nóżkach, dzięki czemu korzenie mogą oddychać. Doniczki dla tych roślin zwykle nie grzeszą urodą, ale można nabyć odpowiednie, ładne osłonki, które dodatkowo stabilizują roślinę.

Storczyk

Nawożenie

Storczyki z racji ubogiego podłoża i niedużego zapotrzebowania na jałową wodę, wymagają zasilania. Dobrze jest kupić nawóz (koncentrat) w płynie specjalnie dla storczyków i zmniejszyć jego stężenie podane na opakowaniu do ½  a za to częściej podlewać roślinę wodą z nawozem. Nawozy dla storczyków występują też w opcji aplikacji dolistnej poprzez spryskiwanie liści i korzeni – to bardzo wydajna metoda, która pomaga w odżywieniu rośliny po przejściach (przesadzenie, uszkodzenie). Nowych roślin nie nawozimy przez miesiąc, w trakcie roku nawożenie stosujemy umiarkowanie w całym okresie wzrostu.

6 comments
 1. tini68

  Dzięki za świetne rady. Bardzo lubię storczyki, ale sam ich nie kupuję bo właśnie mam problem z ich utrzymaniem. Te, które dostawałem w prezencie szybko wędrowały do śmieci. Ale przyznam się, że jakoś nie chciało mi się szczególnie sprawdzać jakie mają wymagania.

 2. Ewa

  Super rady! Mogę się przyznać, jak poprzednik, do przyczynienia się do śmierci kilku storczyków. Naprawdę śliczne to kwiaty i ostatnio bardzo modne. Gdybym teraz je dostała na pewno wiedziałabym czego potrzebują:) Już wiedziałabym,że nie należny ich przesadzać w okresie spoczynku i że nie lubią zbyt mokro

 3. aguess

  Ja również nie będę oryginalna i przyznam się, że nie umiem w odpowiedni sposób pielęgnować kwiatów,
  a co dopiero storczyków, które mają dużo większe wymagania. Jak tak dalej pójdzie znajomi zaczną mi przynosić w prezencie tylko kaktusy 😀 Aby do tego nie dopuścić, postaram się kupić jakiegoś storczyka i zastosuję się do waszych porad. Może tym razem się uda i storczyki będą pięknie się prezentować na moim parapecie, a nie w koszu na śmieci….

 4. szubsia

  Uwielbiam storczyki! Nie wyobrażam sobie, żeby w moim domu mogłoby zabraknąć tych kwiatków. Jednak dopiero teraz uświadomiłam sobie, że nie do końca pielęgnowałam je w odpowiedni sposób. Bardzo cenne rady zawarte w tym artykule przydadzą się na pewno w przyszłości. I zachęcam wszystkich do zakupu tych kwiatków, niezwykle ożywiają wnętrza:)

 5. camilla

  Mam 15 phalaenopsis-ów i 5 lat doświadczenia w hodowli. Z czystym sercem mogę nie zgodzić się, że storczyki- phalaenopsis przechodzą okresu spoczynku!!! Rosną i kwitną one przez cały rok jednak, a jedynie jesienią i zimą gdy jest mniej światła przyrastają wolniej.
  Chyba, że chodzi o inny gatunek, ale o tym autor powinien wspomnieć.
  Pozdrawiam storczykomaniaków!!!!!!

 6. roksi

  witam serdecznie mam problem kupiłam pięknego storczyka mam go już drugi rok ale trzymam go w doniczce tej której kupiłam czyli plastikowej z dziurami pod spodem i mam osłonkę na kwiatka , problem tkwi w tym ze w doniczce plastikowej mam bardzo dużo takich zielonych odnóżek które duszą się i nie mają siły wybic się do góry i mam tylko jedną odnóżkę która pięknie wypuściła kwiatów nie wiem czy mam ja przesadzić proszę o poradę i z góry dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

malowane szkło witrażowe
Designerskie krzesło z odzysku
sypialnia z podwójnym łożem małżeńskim
biokominek etanolowy
Wiosenne kwiaty - przebiśnieg